Home Humor Xhaxhi militanti ndërpret poemën për Klajdin dhe nis urgjentisht poemën për Mandën...

Xhaxhi militanti ndërpret poemën për Klajdin dhe nis urgjentisht poemën për Mandën dhe Kristo Papasin

mandiXhaxhi militanti ka ardhur mjaft i shqetësuar në redaksi dhe pasi është ulur në vendin e tij dhe ka marrë frymë thellë është shprehur se në PD-në e Durrësit nuk e merr vesh më i pari të dytin, ndërsa, ka nxjerrë nga xhepi një tufë me copa letra dhe i ka hedhur në tavolinë.
-Më duket se u dhje fare kjo punë. E sollën pramë atë Mandën që i thoni ju në drejtimin e Qarkut. E kishin harruar durrësakët po ja që ju e keni fajin. Shani ju çdo numër dhe medemek i është mbushur mendja atyre të mëdhenjëve se vetëm ky mund ta bëjë këtë punë dhe fap e zgjodhën. Mirë qe e zgjodhën atë dhe mirë që ka për t’i gjetur belaja ata që punojnë me të, po më ka gjetur belaja mua more djema dhe vajza se erdhi gjithë nerva dhe më tha: E shikon shoku Pilo se ne po ecim përpara. Ndaj dhe u riktheva unë pas shtatë vitesh në Durrës. Tani mos e zgjat, ndërprite atë poemën e Klajdit dhe nis një për mua. E që thoni ju ndërsa kisha nisur poemën për atë Papasin e Agimit të Artë, mu desh të rrija natën mbrëmë vonë për të bërë edhe ca strofa për Mandën e juaj, se ju e vutë këtë radhë në detyrë.

Në PD-në e Durrësit Mandi
Ti erdhe vonë, i vogël na ngjave
Ne nuk e dinim se në Durrës
Ty të thonin Hasani i grave

Na thanë se kishe vjedhur pak
Se kishe bërë dhe servilin
Në PD e nise mbarë
Avniut I vodhe dhe vinovilin

Nga aty nisi besimi për ty
I qeshur dhe hokatar
Me një palë këpucë për fshatin
Na gdhive dhe kryetar

I nise me vrullë si politikan
Shkelqimi yt si shpërthim sythesh
Ti e ke meritën më të madhe
Që partia sot është shklyer bythësh …

-Tani dëgjoni se kaq munda të hedh në letër mbrëmë sa për ti zënë gojën sot. Po nesër, nesër do ta qaj edhe më gjatë. Tani, ja dhe pak vargje që kam bërë për atë PapAsin e atij të ATSH-së.

O Papas, o Papas o qen
Ty të dhjefsha mu në gen
Si nga fisi, në origjinë
Laje gojën kur flet për Shqipërinë

O Papas, o kodosh i grekut
Si meritë ke gjysmën e lekut
Jo ku thonë në lule të ballit
Në prapanicë, prej qejfit jo prej hallit

O ti derr, i biri derrit
Që ke dalë nga gryka ferrit
Do ta dish kush është shqiptari
Na dil një herë këtej nga zalli

Eja në grup po deshe ti
Eja shih ç’djem ka Shqipëria
Ty të dhjefsha burrërinë
Soin tënd me gjithë Greqinë!

Mjerë nëna që të polli
Mjer familja që të ka
Me atë sjellje prej horri
Po kërko veçse bela

Nuk na duhet llafallogjia
Aparenca në politikë
Përjetë e jona është Shqipëria
Nga askush nuk kemi frikë

Ti spurdhjak e faqe zi
I pander, pa katani
Po qe burrë dil ballë për ballë
Të shohësh se kemi tru po dhe pallë

Surrat qen e I shëmtuar
Si bajkë e shurrosur deformuar
Pleh I së keqes, trubëllirë
Që për gjak ke shëllirë

Me surrat të deformuar
Psikopat i demaskuar
Me shumë të këqija grindavec
Të mori në intervistë një kastravec

Previous articleJa pse gratë durrsake duhet të votojnë për PD-në më 23 qershor
Next articleDrejtues të arsimit pazare për të përfituar lekë nga xhepat e prindërve