Home Kuriozitete Vjen në jetë bebja ‘gjigante’ në Brazil, peshonte plot 7.3 kg! Veshjet...

Vjen në jetë bebja ‘gjigante’ në Brazil, peshonte plot 7.3 kg! Veshjet që kishin marrë ishin të vogla, spitali mbledh fonde

Kur lindi peshonte 7 kg e 328 gramë dhe konsiderohet foshnja më e madhe në Amazonë.  Një nënën e re 27-vjeçare, Cleidiane Santos dos Santos, mbërriti në qendrën mjekësore për të sjellë në jetë fëmijën e saj,  e cila u konsiderua si “ bebja gjigande”.

Fatmirësisht procedura mjekësore ka përfunduar pa probleme për nënën e cila ka mundur të sjellë në jetë foshnjën. I lindur mbipeshë, gjendja shëndetësore e foshnjës është e qëndrueshme dhe konsiderohet një i porsalindur i shëndetshëm.

Nëna Cleidiane Santos dos Santos, 27 vjeçe, është banore e Parintins, ka pesë fëmijë dhe ishte në javën e 40-të të shtatzënisë. Ajo thotë se përmasat e fëmijës e kanë befasuar, por ndjesia për të parë të shëndoshë fëmijën e saj ishte e papërshkrueshme. Ajo falënderoi stafin e spitalit për ndihmën e dhënë.

Nga ana tjetër, qendra mjekësore nisi një fushatë për të ndihmuar çiftin, pasi rrobat që u blenë nuk u përshtateshin dhe kishin nevojë për rroba të reja.

Previous articleParalajmërimi i fortë nga analisti: Me apo pa Asociacion, veriu i Kosovës është në rrezik
Next article“Zelensky është terrorist i NATO”, në Serbi vendosen postera kundër presidentin ukrainas