Home Bota Vala e dytë e protestave në Francë/ Greva mbarëkombëtare kundër rritjes së...

Vala e dytë e protestave në Francë/ Greva mbarëkombëtare kundër rritjes së moshës së pensionit bllokon shkollat dhe trenat

Një grevë mbarëkombëtare është duke u zhvilluar në Francë në një valë të dytë protestash kundër planeve të presidentit Emmanuel Macron për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç.

Tetë sindikata të mëdha po marrin pjesë në grevë, e cila po pengon shkollat, transportin publik dhe rafineritë e naftës.

Protestat po zhvillohen në të gjithë Francën, pasi dita e parë e aksionit tërhoqi më shumë se një milion njerëz.

Sindikatat thanë se gjysma e mësuesve të vendit i ishin bashkuar grevës. Ministria e Arsimit tha se numri ishte pak më shumë se një e katërta.

 

 

Qeveria Macron po ecën përpara me reformat e moshës së pensionit përballë sondazheve të opinionit që sugjerojnë se dy të tretat e votuesve janë kundër ndryshimeve, të cilat fillojnë kalimin e tyre në Asamblenë Kombëtare javën e ardhshme.

Pa një shumicë në parlament, qeveria do të duhet të mbështetet tek republikanët e krahut të djathtë për mbështetje po aq sa edhe deputetët e partive në pushtet.

Përpara protestës kryesore në Paris, mijëra marshues dolën në Toulouse, Marseille dhe Nice në jug dhe Saint Nazaire, Nantes dhe Rennes në perëndim.

Protestat në rrugë priten në të paktën 200 qytete dhe rreth 11,000 policë u vendosën për të mbuluar demonstratat.

Në disa qytete, shifrat u tha se ishin më të larta se në grevën e parë kombëtare 12 ditë më parë. Thierry, 58 vjeç, tha për Le Figaro se kishte filluar të punonte në moshën 18-vjeçare dhe mendonte se të punonte edhe më gjatë ndihej e padrejtë.

“Zoti Macron është i sigurt se do të humbasë”, u tha gazetarëve në Marsejë lideri i ekstremit të majtë Jean-Luc Mélenchon. “Askush nuk i do reformat e tij dhe sa më shumë kalojnë ditët aq më i madh është kundërshtimi ndaj tyre”.

Pati një ndërprerje të rëndë në transport, me një në tre trena me shpejtësi të lartë dhe vetëm dy linja metroje pa shofer që funksiononin normalisht në Paris. Turma të mëdha u raportuan në një nga linjat kryesore mbitokësore në kryeqytet.

Sindikata CGT tha se të paktën tre të katërtat e punëtorëve ishin larguar nga rafineritë e mëdha të naftës TotalEnergies dhe depot e karburantit, megjithëse kompania tha se numri ishte shumë më i ulët.

Termocentralet raportuan ulje të prodhimit pasi punëtorët hynë në grevë në kompaninë kryesore të energjisë elektrike EDF.

Një nga sindikatat kryesore të mësuesve tha se rreth 55% e mësuesve të shkollave të mesme ishin larguar. Nxënësit e shkollave të mesme organizuan protesta jashtë disa shkollave dhe studentët thanë se do të pushtonin universitetin “Sciences Po” në Paris në mbështetje të grevistëve.

“Shumë francezë mendojnë se puna është gjithnjë e më e dhimbshme. Nuk është se nuk duan të punojnë, nuk duan të punojnë në këto kushte”, i tha BBC-së politologu i Sciences Po, Bruno Palier.

Qeveria ka treguar se mund të lëvizë disi në detajet e reformës, por ka refuzuar të dorëzohet në shtytjen kryesore të rritjes së moshës së pensionit me dy vjet në 64.

“Çdo lloj reforme që do t’u kërkojë njerëzve të punojnë më gjatë do të jetë jopopullore, por ne jemi zgjedhur për këtë reformë”, tha Christopher Weissberg, një deputet në partinë e Rilindjes së Presidentit Macron.

Në 62 vjeç, mosha e daljes në pension në Francë është më e ulët se shumica e vendeve të tjera në Evropën Perëndimore. Italia dhe Gjermania kanë lëvizur drejt rritjes së moshës zyrtare të daljes në pension në 67 vjeç, ndërsa mosha e pensionit në Spanjë është 65 vjeç dhe në Mbretërinë e Bashkuar është 66 vjeç.

Në Francë, shumë pak punëtorë kanë pensione personale të lidhura me investimet kapitale, por tani ka vetëm 1.7 punëtorë që paguajnë në fondin e përbashkët të pensioneve për person në pension.

“Ne kemi një sistem universal dhe sistemi duhet të paguajë për veten e tij. Nëse jo, ai është duke u dobësuar dhe nëse po dobësohet, në një moment, njerëzit do të humbasin pensionet e tyre”, paralajmëroi zoti Weissberg.

Ekonomisti Prof. Philippe Aghion tha se reformat ishin të nevojshme sepse Franca kishte një deficit strukturor prej rreth 13 miliardë eurosh (14 miliardë dollarë; 11 miliardë paund) dhe rritja e moshës së daljes në pension do të ndihmonte gjithashtu në rritjen e shkallës së punësimit në Francë.

“Kjo do t’i japë qeverisë kredibilitet për të bërë disa investime që duhet të bëjë në arsim, në sistemin spitalor që duhet të përmirësojë dhe më shumë investime në inovacionin dhe industrializimin e gjelbër,” tha ai për BBC.

Previous article“Tirana do derdhet në shesh, Shqipëria do marshojë”, Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës
Next articleBordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet e karburanteve, ulet me 6 lekë nafta, gazi mbetet i pandryshuar