Home Politike “Thelbi i negociatave me BE mbetet sundimi i ligjit”, kancelari gjerman: Dënimi...

“Thelbi i negociatave me BE mbetet sundimi i ligjit”, kancelari gjerman: Dënimi i anëtarëve të rrjeteve kriminale dhe të zyrtarëve të rangut të lartë, pozitiv

Kryeministri Edi Rama është pritur sot nga kancelari gjerman Olaf Scholz. Në një konferencë të përbashkët, kancelari gjerman u shpreh falënderuar për bashkëpunimin me Shqipërinë.

“Në janar ishte vendi i parë i rajonit që ratifikoi 3 marrëveshje. Ky ishte një model i mirë. Integrimi i shpejtë i gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor ka rëndësi strategjike dhe dëshirojmë ti mirëpresim sa më shpejt si anëtar në BE. Thelbi i negociatave mbetet sundimi i ligji, ndaj Është mirë që anëtarë të rrjeteve kriminale dhe zyrtarë të rangut të lartë janë paditur dhe dënuar. Mediat e lira po ashtu është shumë e rëndësishme. Lufta e Ukrainës na ka vërtetuar se duhet të angazhohemi më shumë, dhe falënderoj Shqipërinë për rolin e saj. Ajo mbështet vendimet e politikës së përbashkët. Që prej 35 vitesh republika federale gjermane ka një bashkëpunim të mirë. qeveria e drejtuar prej meje është e angazhuar që të mbetet me një bashkëpunim më të ngushtë”, tha ai.

Previous articlePartizani fiton 2-0 derbin ndaj Tiranës
Next article“Vulën e do nga Rama dhe votat nga Berisha”, Paloka i mbyll ‘derën’ Alibeajt: Pjesë e lojës për të shkatërruar opozitën