Friday, March 24, 2023
Home Tags Toka

Tag: toka

Zbulohet pranë Tokës një copë e humbur e Hënës

Një asteroid shumë i vogël që rrotullohet rreth Tokës si një satelit mund të jetë një copëz e humbur e Hënës, sipas studiuesve të...

Liderët e Krishtërimit për herë të parë së bashku: Momenti është...

“Ky është një moment kritik, nga i cili varet e ardhmja e fëmijëve tonë dhe e shtëpisë sonë të përbashkët”. Paralajmërimi vjen në një deklaratë...

FOTOT: Historia e botës në 12 harta

Çfarë forme ka Toka? Njerëzimi ndoshta e bëri këtë pyetje që në kohërat parahistorike. Që nga ajo kohë ka pasur përpjekje të panumërta për...

Si e matën aq saktë grekët e lashtë perimetrin e Tokës?

Sot është e qartë se Toka ka afërsisht formën e një sfere,por edhe se ajo mund të matet si çdo objekt sferik. Teknikisht,shkencëtarët e quajnë atë një sferoide oblate, por gjithsesi ajo është sërish një sferë. Në...

Si do të marrë fund jeta në Tokë?

Nga Eric Betz Jeta është rezistente. Sipas disa shkencëtarëve, gjërat e para të gjalla në Tokë u shfaqën 4 miliardë vjet më parë. Në atë...

​Dita e Tokës nisi me mbrëmje vallëzimi

51 vite më parë, më 22 prill të vitit 1970, veprimtarë dhe shtete të ndryshme të Shteteve të Bashkuara, organizuan një mbrëmje vallëzimi për...

Astronomët gjejne super-Tokë, që flakëron 24 vite dritë larg

 Nga Gëzim Llojdia 1. Shumica e ekzoplanetëve që rrotullohen afër yjeve të tyre nuk kanë atmosferë. Por Gliese 486b - që sillet rreth një ylli xhuxh...

Zbulohet “super Toka”, shkencëtarët nxjerrin studimin më të ri: Ky është...

Një ekzoplanet me një temperaturë pak më të ftohtë se Venusi mund të ketë një atmosferë që mirëpret jetën aliene, sipas një studimi të...

SOS Toka: Temperaturat nuk kanë qenë kurrë kaq të larta prej...

Planeti ynë është më i nxehtë tani sesa ka qenë në 12,000 vitet e fundit: ngrohja globale antropogjene, e lidhur me emetimet masive të...

Tërmeti i fortë godet Turqinë në orët e para të mëngjesit,...

Turqia nuk po gjen qetësi një tërmetet kohët e fundit. Një tërmet tjetër me fuqi prej 4.5 ballë ka goditur provincën Kastamonu të Detit...
SiteLock