Friday, March 24, 2023
Home Tags Studim

Tag: studim

Të shkolluarat nën 40 vjeç dhe beqaret në qytet, më të...

Nga Ina Ahmetaj Gratë që jetojnë në qytet, që janë me nivel arsimor të lartë, të punësuarat dhe të pamartuarat janë më në rrezik për...

RAPORTI/ Në Shqipëri 1 në 125 banorë është me autizëm. Ekspertët:...

Sipas një raporti nga Organizata World Population review, (Organizatë që kthen informacionet demografike në raporte mbi popullsinë e vendeve) prevalenca që një fëmijë në...

STUDIMI/ Pas 20 minutash në ajër, Covid humb 90% të infektueshmërisë

Pandemina e Covid prej më shumë se dy vitesh vijon që të mbajë në ankth qeveritë botërore. Së fundmi sipas të dhënave të grupuara...

E thotë shkenca: Ata që bëjnë pemën e Krishtlindjes para kohe...

Nëse mendoni se dekorimi i pemës së Krishtlindjes është një argëtim si çdo tjetër, bëhuni gati të ndryshoni mendje. Krishtlindja dhe e gjithë periudha që...

Ky truk me gjuhë, kundër ankthit, po bëhet viral në internet!

Mjeku Karan Raj, publikoi një video në TikTok ku tregoi se ekziston një truk i shpejtë për të ndihmuar me mendimet e ankthit. "Lëvizeni gjuhën nga...

Studimi me 1500 persona me Covid: Të dhënat e ekspertëve të...

Teksa pandemia duket se po vihet nën kontroll, Urdhri i mjekëve të Shqipërisë ka publikuar për herë të parë një studim mbi situatën epidemiologjike...

Shqipëria, e treta në Europë për nivelin e lartë të obezitetit...

24.4% e grave në vend konsiderohen obeze, sipas Anketës Demografike dhe Shëndetësore të INSTAT, të vitit 2018, për grup-moshën 15-59 vjeç. Ky tregues matet me...

Studimi/ Epidemiologu Alimehmeti: Kush ka kaluar koronavirusin, ka imunitet natyror për...

Paralelisht me kohëzgjatjen e pandemisë, studiues nga e gjithë bota nisën punën për të parë se sa të mbrojtur ishim nga virusi i ri,...

Studim i ri: Kafja mbron shëndetin e mëlçisë, veshkave dhe lufton...

Kafja ka shumë efekte pozitive për organizmin e njeriut. I fundit i konfirmuar është shëndeti i mëlçisë. Sipas studimeve që kanë zgjatur 11 vjet mbi...

Sa para duhet të fitosh në një vit, për të qenë...

Tema mbi ndërlidhjen e pasurisë me lumturinë është nga më të diskutuarat në historinë e njerëzimit. “Paratë nuk bëjnë lumturinë”, thonë disa. “Po, por...
SiteLock