Thursday, February 9, 2023
Home Tags Prishtina

Tag: prishtina

Kosova mund t’i vendosë edhe Shqipërisë reciprocitet

Nga Ben Andoni Përderisa marrëdhënia e Kosovës me Serbinë ka një asimetri të theksuar si rezultat i problematikave të mëdha që mbarten prej dekadash të...

Dallimet Kosovë – Shqipëri!

Nga Lutfi Dervishi 1- Në Shqipëri më shpesh bien tërmetet se qeveria, në Kosovë është e kundërta! 2- Në Kosovë policia gjobit ministrin, në Shqipëri është...

Analiza/ Ndikimi rus brenda Kosovës

Në një studim të Qendrës së Kosovës për Studime të Sigurisë, thuhet se ndikimi rus në Kosovë mund të kategorizohet në nivelin mesatar dhe...

“Këndi Arkivor” i Arkivit të Shtetit hapet në qytetin e Pogradecit

Në bibliotekën e qytetit të Pogradecit u hap “Këndi Arkivor” i Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave. Ky kënd është një hapësirë për të lexuar,...

Jerusalem Post: Serbia nuk e zhvendos ambasadën nëse Izraeli njeh Kosovën

Përkundër angazhimit të marrë përsipër në Shtëpinë e Bardhë, në prani të presidentit amerikan, Donald Trump, Serbia nuk do ta zhvendosë ambasadën e vet...

Befasitë e Washingtonit

Nga Nexhmedin Saqipi* Sa më shumë po afrohen ditët e takimit të Washingtonit, në mes delegacionit të Prishtinës dhe Beogradit, aq më shumë po shtohen...

Kosova bën gati skenaret për hapjen e shkollave, flet Shpend Ahmeti

Kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka folur rreth takimit që patën sot kryetarët e komunave me kryeministrin Avdullah Hoti, ku u bisedua për vendimin...

Anulohen fluturimet nga Italia veriore drejt Prishtinës

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ka pezulluar përkohësisht fluturimet që vijnë nga Italia veriore, pas përhapjes së madhe të koronavirusit që mori jetën e 230...

Ambasadori Grenell viziton këtë javë Prishtinën dhe Beogradin

Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell do të vizitojë këtë javë Prishtinën dhe Beogradin, kanë konfirmuar zyrtarët e kësaj ambasade për Radion Evropa e...

“Mini-Shengeni” ballkanik/ Albin Kurti: Rruga nga Beogradi për në Tiranë kalon...

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka reaguar në lidhje me "Mini-Shengenin" ballkanik, që mbajti samitin e tretë në Tiranë ditën e djeshme. Në një status...
SiteLock