Wednesday, December 7, 2022
Home Tags Poezi

Tag: poezi

Publikohet në Beograd “Glasovi preko ograde”, përmbledhja me poezi bashkëkohore shqipe/...

Në përfundim të vitit që lamë pas një lajm i mirë për jetën kulturore e letrare të vendit vjen nga Beogradi. Është publikuar në...

“Biblioteka e Durrësit” zhvillon Konkursin Letrar “Pena Rinore 2021”, një aktivitet...

Pasditen e sotme ambientet e Teatrit Aleksandër Moisiu do të mirëpresin një pasdite letraro-artistike që ka bërë pjesë të saj 150 krijime ngaa nxënësit...

Fazani

Nga Nexhat Halimi -Mbrëmë vonë e vizatova një fazan,- Dea i thotë Leas e ikin në ëmbëltore, Të blinin ëmbëlsirë apo akullore. Lea ec e lazdruar, krenohet me...

Lejleku i zi

Nga Nexhat Halimi Lejleku i zi Pse s'afrohesh për një pëllëmbë te guri i thatë Lejlek i zi me sqepin e ndezur e këmbët portokall Pse ik me...

Poeti që është djegur në zjarr, e di se ҫka është...

NGA KALOSH ҪELIKU (Rojet e Shtëpisë) Ende, e mbaj në mend Babain I donte, kafshët shtëpiake: Përveç, qeve. Lopëve. Dhenëve Ogiçve brirë pëdredhur. Pulave. Gjelit kryengritës, mbi gardh Edhe, Qenin. Macen...

Mori udhët poezia!

Nga Rei Hodo Jo gjithmonë veprimet e proklamuara si të menduara, herë mirë e herë shumë mirë, rezultojnë të jenë të suksesshme. Në të tilla...

Kufomën time ende nuk e keni në varr

NGA KALOSH ҪELIKU E keni pritur me vite: Ringjalljen Time Në Korçë. Shkup. Dhe, “Qafë - Thanë“. Kohën e fundit, “Armikun e padukshëm“: Kaq e kaq të infektuar....

Lulja e diellit

Nga Gëzim Llojdia L-ulja e diellit. Kokëunjur, fytyrëverdhë në muzgun e thepisur. U-ra me diellin. Mirëmëngjes! Fushë e verdhë, fushë e heshtur. Kokëverdha në rreshtë . Qëndrimi :kokë-kthe në lindje të diellit! Mirëmëngjes! Ky korpus...

A s’më thua?

Nga Stiljan Dedja A s’më thua, a s’më thua, pse nuk flet ti më me mua? Nuk e di ku kam gabuar, mos ndonjë fjalë keq...

Eh poet!

Nga Ymer Nurka Ike dhe ti miku im, Petrit Ruka! Ti kenge e madhe e kombit tim, Ti fryme e bukur, Ti dashuri e paskaj. Ike aq lehte, ashtu...
SiteLock