Wednesday, December 7, 2022
Home Tags Petro marko

Tag: petro marko

Petro Marko, një personalitet i përmasave të mëdha

Petro Marko në kulturën dhe letërsinë kombëtare është personalitet i përmasave të mëdha. Ishte arsimtar, publicist, gazetar dhe shkrimtar i shquar. Petro Marko lindi...

Muzeu “Shtëpia me Gjethe” përkujton shkrimtarin Petro Marko

Muzeu Kombëtar “Shtëpia me Gjethe” përkujton sot poetin, shkrimtarin dhe përkthyesin Petro Marko. Petro Marko lindi më 25 nëntor të vitit 1913, në fshatin Dhërmi...

Petro Marko: E dua Kosovën gjer në dhimbje

Dashuria për kosovarët më lindi në fillim të viteve tridhjetë. Njoha më parë Asim Vokshin, që ishte nëntoger i xhandarmërisë në rrethin e Gjirokastrës,...

Si e pritën Petro Markon në Smokthinë?

Nga Gëzim Llojdia Po shfletoja periodikun letrar javor:”Drita” të viteve 1967. Aty ndesha në shumë reportazhe, shkrimtarin Petro Marko. Te botimi tij: "Retë dhe gurët”...

Petro Marko për tërmetin e 1967/ Prologu dhe Epilogu i një...

Nga Gëzim Llojdia Shkrimtari Petro Marko kishte vite i gjendur në hije nga pushteti i kohës, shpesh pa punë dhe me degdisje larg dhe nën...

Atje ku paqësisht fle Petro Marko

Nga Gëzim Llojdia 1.Ne kohe dimri ne fshatin Dhërmi .Gjelbërimi i agrumeve për të cilat P. Marko ,shprehet se me qitrot fitonin shumë është...
SiteLock