Saturday, August 20, 2022
Home Tags Letersi

Tag: letersi

Peshqit në kornizë

Nga Nexhat Halimi Nën njërën degë të rrapit të vjetër, rrëzë kalasë së Prizrenit-atje, lart, në një çeli qëndroi nën pranga simboli i Lidhjes shqiptare,...

Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë, shkrimtarja Adelina Mamaqi: Letërsisë për...

Për të frymëzuar vogëlushët me dashurinë për leximin dhe për të tërhequr vëmendjen e institucioneve për nisma përkrahëse, në bibliotekën ‘Hamit Beqja’, botues, shkrimtarë...

Dashuri pa kushte

Nga Albert Zholi Ku je....? Ku jam...!? Era bredhërin ftohshëm në qenien time. Qielli më duket gri çdo ditë dhe pse është pranverë....! Nuk më...

Publikohet në Beograd “Glasovi preko ograde”, përmbledhja me poezi bashkëkohore shqipe/...

Në përfundim të vitit që lamë pas një lajm i mirë për jetën kulturore e letrare të vendit vjen nga Beogradi. Është publikuar në...

Dyzimi si stil i një narracioni të ri në prozën e...

    Nga Fatmir Minguli Edhe nëse diçka na duket e parëndësishme, është tepër e rëndësishme pasi çdo gjë në univers është e lidhur. Çdo hap hidhet në drejtim...

Jeta si “Dallgë në stuhi”, në librin e autores, Majlinda Pajaj

Nga Albert Zholi Libri “Dallgë në stuhi” i autores Majlinda Pajaj, nuk është thjesht fantazi apo një nënvetëdije e fshehur, apo vizione njerëzore bazuar mbi...

Përjetimet e një nëne për humbjen e së bijës, Edmond Tupja...

Kamila, si flutur’ është romani i parë i autores franceze Sophie Daull, që vjen në shqip nga prof. Edmond Tupja. Romani drithërues tregon historinë e...

Bregu nuk erdhi tek unë, as unë shkova te bregu

NGA KALOSH ҪELIKU Përreth Olimbisë, në Shkup: luanët, kuajt e hazdisur edhe Filipi i Maqedonisë, së paku kanë ujë me shtama mbi kokë. Nuk e...

Intervista ekskluzive me Ismail Kadarenë në Paris

Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të premten e 23 majit 1986, në faqet 15 dhe 19, intervistën ekskluzive me shkrimtarin Ismail Kadare, të zhvilluar...

Një roman që i bën nder letërsisë shqipe

Nga Flutura Açka "Një fije shprese, një fije shkrepëse", romani ose dokuromani , siç parapëlqen ta quajë autori i tij, Ag Apolloni, është ndër veprat...
SiteLock