Saturday, May 21, 2022
Home Tags Kulture

Tag: kulture

Akademia e Shkencave, një veprimtari kushtuar kompozitorit Bojan Adamič

Veprimtaria kushtuar kompozitorit Bojan Adami?, u zhvillua në kuadër të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Sllovenisë. Veprimtaria kulturore dhe shkencore...

Shkreptimë

Nga Nexhat Halimi Në ekspozitën e Gani Gashit në Galerinë Kombëtare të Arteve të Kosovës Dritë e fortë flakëron në qiellin gjysmë të fjetur E shtrihet amshueshëm...

Akademiku dhe poeti Xhevahir Spahiu, merr titullin ‘qytetar nderi’ i Përmetit

Poeti i shquar dhe akademiku Xhevahir Spahiu është prej një jave qytetari më i ri i Përmetit, “qytetar nderi” i tij. Mbrëmja poetike kushtuar personalitetit...

“Kadillak dhe manaferra” me ngjarje në vitet ’70 në festivalin e...

Filmi “Kadillak dhe manaferra”, që mbështetet në një histori të vërtetë në vitet ’70 në vendin tonë u shfaq premierë botërore në edicionin e...

Sot është Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Siteve/ Amfiteatri i Durrësit...

Sot është dita ndërkombëtare e Monumenteve dhe Siteve siç ka njoftuar dhe ministrja Margariti me anë të një shënimi në Facebook ku shprehet ndër...

Kush dashuron, nuk bën luftë! Mesazhi në pikturën e Tiziano-s që...

Nga Alba Malltezi Një libër, një ekspozitë arti, një shëtitje në natyrë mund të jenë të gjitha të mbushura me shenja të papritura që na...

Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë, shkrimtarja Adelina Mamaqi: Letërsisë për...

Për të frymëzuar vogëlushët me dashurinë për leximin dhe për të tërhequr vëmendjen e institucioneve për nisma përkrahëse, në bibliotekën ‘Hamit Beqja’, botues, shkrimtarë...

Një vështrim në të shkuarën e mbushur me art, kulturë dhe...

Nga Ardit Faja Librat e pare ne qytetin apo zonen tone te Shijakut, mendohet ti kete sjelle vete babai i gjuhes shqipe, Kostandin Kristoforidhi ne...

Edukimi, arti dhe heshtja ndaj “përdhunimit” masiv të brezit të ri,...

Nga Aranit Muraçi Fjalët "rap" dhe "rape" mund të mos kenë asnjë lidhje me njëra-tjetrën në origjinën e tyre, por mund të bëhet sinonime, pjesë...

Studiues të artit bëhen bashkë për krijimtarinë dhe aktivitetin e artistes...

Krijimtaria dhe aktiviteti i artistes Lumturi Blloshmi ishte në një bashkëbisedim me kuratoren Adela Demetja, Eleni Laperi, Suzana Varvaricën dhe Krenar Zejnon, ekspertë të...
SiteLock