Saturday, May 21, 2022
Home Tags Kinema

Tag: kinema

Kinemaja e humbur, nostalgjia e qytetit të Shijakut dhe domosdoshmëria e...

Nga Ardit Faja Filmi i parë në vendin tonë, u shfaq në qytetin e Shkodrës nga piktori, arkitekti, dhe personazhi shumë-dimensional Kole Idromeno. Deri në...

Rita Ora: Jam një refugjate dhe gjithmonë do të jem e...

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, e ka treguar disa herë se është krenare me historinë e familjes së saj. Pavarësisht se është rritur...

Mevlan Shanaj: Në Shqipëri po bëhet gjenocid kulturor. Shqiptarët po i...

Mevlan Shanaj shprehet se njerëzit janë të fokusuar te Big Brother, sepse nuk kanë alternativë tjetër. I ftuar në Shqip nga Rudina Xhunga, artisti...

Filmi “Unë si ti” me problemet sociale të kohës, premierë në...

“Unë si ti”, një film me nga Luan Kryeziu dhe Najada Elmazi shënoi premierën në “Dea open air” në Tiranë. Në role janë aktorë...

Mbijetesa e vështirë e kinemave në vend, fillojnë falimentimet

Ndërsa prodhimi i filmit ndali në 2020 dhe kinematë u mbyllën plotësisht, Netflix fitoi terren. Një kinema në Shqipëri ka dalë zyrtarisht nga tregu....

Misioni i “Oscars” këtë vit, shpëtimi i kinemave

Nëse “Oscars” kishin nevojë për një temë të përgjithshme këtë vit përtej nderimit më të mirë në filma, mbyllja e zinxhirit të kinemasë Arclight...

Skënder Jaçe: Vështirësitë me filmin nisin që nga skenari e deri...

Kineasti Skënder Jaçe e shikon shumë problem mungesën e kinemave në vend. Sipas tij nëse një film ka premierën duhet të jetë në disa...

Ekspozita “Horizonte të hapura”, një rrugëtim në fototekën e panjohur të...

Ekspozita "Horizonte të hapura" nga Arkivi Qendror Shtetëror të Filmit vjen me historinë e kinemasë shqiptare. Ekspozita është një projekt nga AQSHF në bashkëpunim...

Regjisorët: Më shumë marketing për filmin shqiptar, nuk po arrijnë njerëzit...

Buxhete më larta dhe më shumë marketing për filmin shqiptar, ku sipas kineastëve të ndryshëm problemet nuk janë të pakta. Në reagimet e tyre...

“Open Cinema” edicioni i pestë, vëmendje epokës së ndritur të kinemasë...

“Open Cinema” në vendin tonë e mbylli edicionin e katërt në vitin 2020. Një aktivitet me filmat artistikë, por dhe me pjesëmarrjen e artistëve...
SiteLock