Home Tags Indi

Tag: indi

Nga India në Lezhë, bizneset shqiptare punësojnë të huaj

Vijnë nga India, Nepali, Bangladeshi e Pakistani për të gjetur punë në vendin tonë. Të pakualifikuar, shpesh edhe të keqpaguar, por kjo nuk i pengon...

Rrëzohet helikopteri me zyrtarë të lartë ushtarakë, s’dihet fati i ekuipazhit

Mediat indiane njoftojnë se një helikopter, ku mendohet se ka qenë edhe një zyrtar i lartë ushtarak i vendit, është rrëzuar të mërkurën në...

Shira të rrëmbyeshëm në Indi, humbin jetën më shumë se 230...

Njëmbëdhjetë persona janë vrarë nga shirat e rrëmbyeshëm në Indinë lindore që kanë rrëmbyer shtëpitë dhe kanë shkaktuar rrëshqitje toke, duke e çuar numrin...

Thellohet bilanci, shkon në 136 numri i viktimave nga përmbytjet në...

Të 136 kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës për shkak të shirave monsun që goditën shtetin federal Maharashtra në Indinë perëndimore. Ministri Vijay Wadettiwar...

Shenjtëria e një lumi: Çfarë përfaqëson “Gang”, lumi i adhuruar nga...

Shumë lumenj kanë ushqyer njerëzit në historinë tonë të pakufishme, dhe disa nga civilizimet më të mëdha antike kanë lindur pikërisht në brigjet e...

Po bënin “selfie” në majë të një kulle, vetëtimat u marrin...

Të paktën 16 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar si pasojë e vetëtimave në Jaipur në veri të Indisë. BBC raporton se...

Komunizmi, Marksizmi dhe Leninizmi martojnë Socializmin

Një ceremoni martesore e veçantë do të zhvillohet në Indinë Jugore të dielën. Në dasmën e Socializmit do të marrin pjesë vëllezërit e tij,...

Nuk lejohen më shumë se 50 të ftuar, çifti organizon dasmën...

Një çift indian ka bërë dasmën në fluturim e sipër, me rreth 160 të ftuar në bordin e avionit. Arsyeja e zgjedhjes së një...

Raporti, ekspertë të pavarur të OBSH: Pandemia mund të ishte shmangur

Një “koktej toksik” i vërtetë i mohimit dhe zgjedhjeve të këqija dhe mungesës së koordinimit, e fundosi botën në një pandemi që “mund të...

India thyen rekorde tragjike, më shumë se 4 mijë viktima në...

India po thyen çdo ditë rekorde tragjike, në luftën kundër koronavirusit. Për herë të parë vendi aziatik ka regjistruar më shumëse 4 mijë të...
SiteLock