Saturday, August 13, 2022
Home Tags Histori

Tag: histori

Nëse do të kishim një histori të përbashkët me Kosovën…

Nga Ben Andoni Pak kohë më parë, edhe vetëm përmendja se do të restaurohej shtëpia e Xhafer Devës në Kosovë ngriti një stuhi të furishme...

Me Azemin në Romë dhe Athinë, bisedat sekrete me diplomatët e...

Nga Mitro Çela 11.9.2001 Me Azemin në Romë dhe Athinë 1.Plepat e gjeneralit italian: Ramponi 10 Qershor 1992. Ne ishim në Romë Azemi, Filipi dhe unë. Në orën...

Diskutimi për fondet e Bashkisë së Durrësit në Parlament, 96 vite...

Vijon nga shkrimi i kaluar  Nga Aleksandër Cangonja “Nuk jamë kunder qi të bajmë vila Presidencjale në Shkodër, në Sarandë o kudo, po duhet ma përpara...

DOSSIER/ Historia e panjohur e pushkatimit të 111 karabinierëve italianë në...

Historia e Luftës së Dytë Botërore edhe tashmë që janë bërë afro 80 vjet ka ende enigma dhe debate në lidhje me shumë episode...

Xhafer Deva, etalon dhe shembulli më i lartë i patriotizmit dhe...

Nga Skënder Kapiti Xhafer Deva është   etalon, shëmbulli më i lartë i patriotizmit dhe nacionalizmit shqiptar. Ashtu si shteti e kisha serbe, edhe propaganda antishqiptare...

Xhafer Deva, hero i madh

Nga Skënder Kapit Kush është krim më i madh, ai për të cilin e akuzojnë Xhaferr Devën komunistët shqiptarë për të ashtuquajturën masakër të 4...

Zbardhet letra e ish-kryeprokurorit për Mehmet Shehun: Në burg sundojnë gangsterët!...

Një letër nga ferri për Kryeministrin Mehmet Shehu! I dënuari Bedri Spahiu, ish-Prokurori i Përgjithshëm, ish-anëtari i Byrosë Politike, ish-ministri i Arsimit, rebelon duke...

Shijaku dhe kultet e tij fetare, tregues i besimit të popullsisë...

Nga Ardit Faja  Vete fjala BESIM do te thote pritje e sigurte e gjerave te shpresuara si deshmi e dukshme e realiteteve te papara. Pra...

Figurat e revolucionit të qershorit të qytetit të Durrësit pozojnë sëbashku...

Nga Aleksandër Cangonja Nga të dhënat e fotos kemi se foto është shkrepur në Durrës viti 1924 nga Vangjel Anastasiadhi. Rradha e tretë: Ibrahim Hilmiu, Riza...

Dëshmia e rrallë e ish të dënuarit që vuajti 27 vite...

Publikohen kujtimet e ish-të burgosurit dhe internuarit politik, Ylli Tabaku, me origjinë nga Tirana, pinjoll i një prej familjeve të pasura të kryeqytetit, ku...
SiteLock