Home Tags Evrope

Tag: evrope

Danimarka vendos precedentin: Zhvendosim azilkërkuesit jashtë Evropës, pastaj shqyrtojmë kërkesat

Danimarka, edhe pse një nga vendet me ligjet më të ashpra në botë ditën e sotme ka miratuar një nga ligjet më të ashpra,...

Skandinavia mbetet rajoni më i lumtur në botë

Një studim ka renditur vendet më të lumtura në botë bazuar në intervistat e kryera në pranverën e vitit 2020. Skandinavia vazhdon të jetë...

Letër e hapur Lukashenkos: Ne evropianët jemi lodhur prej jush –...

Çështja e Roman Protasewitsch shkakton telashe midis BE dhe Bjellorusisë. Sundimtari Lukashenko e quan Protasevich një terrorist. Autori i ftuar Wolfram Weimer nuk ka mirëkuptim për...

Ballkani, pika e verbër e Europës

Në një letër alarmante drejtuar Bashkimit Evropian, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe NATO-s, 250 intelektualë dhe njohës të mirë të Ballkanit kanë paralajmëruar...

DW: Evropa dhe lufta për lirinë e shtypit

Sllovenia ra katër vende më poshtë në indeksin e lirisë së shtypit të Reporterëve pa Kufij për vitin e kaluar. “Politikanë të njohur vazhdojnë...

Tifozët e gjithë Europës kundër presidentit të Juventusit: Do të na...

Andrea Anjeli është kthyer në armikun më të urryer nga tifozët e klubeve më të mëdha e më me traditë në Europë. Presidenti i...

“Ta dish”, me krijimet më të bukura të muzikës shqiptare interpretuar...

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit prezanton këtë mbrëmje një nga produksionet më të bukura. Koncerti vokal instrumental me titull “Ta dish” vjen këtë...

Ta çojmë Shqipërinë te Vranicki

Nga Frrok Çupi Këta e patën çuar një herë Shqipërinë në Evropë, te Franc Vranicki… e ça duan prapë? Ça duan që thërrasin rrugëve ‘Ta...

“Vdekjet e fshehta” shqiptare të Covid dhe shifrat e Evropës

Edhe pse me një popullsi sa 1/10 e botës, kontinenti evropian mbetet më i godituri sa i përket pandemisë së Covid. Por ajo çfarë...

Rama sulmon ashpër BE-në: Për turpin e botës, ne që jemi...

Gjatë periudhës së pandemisë në vendin tonë janë shënuar mbi 5800 vdekje të shtuara, ndryshe nga mesatarja shumëvjeçare e Shqipërisë për numrin e vdekjeve...
SiteLock