Home Tags Banka boterore

Tag: banka boterore

Covid-19/ Banka Botërore ndihmon me 150 mln dollarë Ukrainën për përshpejtimin...

Banka Botërore më 11 dhjetor ka miratuar huazimin e 150 milionë dollarëve shtesë, për Ukrainën, mjete këto që do të duhej ta ndihmonin vendin...

Banka Botërore: Shqipëria me rritjen më të madhe ekonomike në rajon

Menaxheri i Bankës Botërore, Emanuel Salinas, ka folur për ecurinë ekonomike në Shqipëri. Në deklaratën e tij, Salinas thotë se për vitin 2021 rritja ekonomike...

Banka Botërore ul parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë për 2021-2022

Banka Botërore ka ulur pritshmëritë për ecurinë e ekonomisë shqiptare, në raportin e fundit Perspektiva Ekonomike Botërore. Banka parashikon një rritje më të moderuar në...

Prezantohet përfaqësuesi i ri i Përhershëm të Zyrës së BB-së në...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko zhvilloi një takim me një delegacion të Bankës Botërore (BB). Qëllimi i takimit ishte prezantimi i Përfaqësuesit...

Katastrofat natyrore, BB: Shqipëria duhet të mësojë nga e shkuara

Qeveria shqiptare duhet të hartojë një plan të veçantë dhe efikas për përballimin e fatkeqësive natyrore. Këtë sugjeron Banka Botërore pas analizës ekonomike që...

BB: Vaksina, shpresë për ekonominë. Shqipëria dhe Mali i Zi, rimëkëmbje...

Banka Botërore është optimiste për rimëkëmbjen e ekonomisë duke marrë parasysh që në shumë vende të botës ka nisur të bëhet vaksina anti-COVID-19. Në...

Banka Botërore mbështet Shqipërinë/ 80 milionë dollarë për rimëkëmbjen ekonomike dhe...

Nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare Banka Botërore ka bërë me dije se do të ndihmojë Shqipërinë që të forcojë transparencën dhe qëndrueshmërinë e...

Denaj dhe Sejko, “takim” me BB-FMN – Ekonomia shqiptare në rënie...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko si dhe Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, zj. Anila Denaj, zhvilluan hënën takime online me zj....

Projeksionet për ekonominë shqiptare/ Ku ndahen BB, FMN, Berzh dhe qeveria...

FMN është e fundit ndër institucionet më të rëndësishme ndërkombëtare që ka publikuar projeksionet për ecurinë e ekonomisë shqiptare gjatë dhe pas krizës ekonomike...

Banka Botërore: Pandemia do të varfërojë miliona njerëz

Banka Botërore paralajmëroi se pandemia e koronavirusit mund t’i varfërojë 38 milionë njerëz në Azinë Lindore dhe në Paqësor. Pa veprime të shpejta të qeverive,...
SiteLock