Home Kuriozitete Shkencëtarët zbulojnë numrin e saktë të birrave që mund të pini pas...

Shkencëtarët zbulojnë numrin e saktë të birrave që mund të pini pas stërvitjes dhe ende të humbni peshë!

Nëse po përpiqeni të humbni peshë, me siguri keni dëgjuar të njëjtat gjëra pa pushim. Monitorimi i zgjedhjeve tuaja të ushqimit dhe stërvitjes, si dhe konsumimi i alkoolit është një këshillë mjaft standarde kur bëhet fjalë për të parë që këto shifra të zbresin në peshore. Nëse ju pëlqen një pije, mund të zhgënjeheni kur yjet e mediave sociale thonë se ndërprerja e pijeve alkoolike është një nga mënyrat më të mira për të ndërtuar muskuj.

Masa muskulore është e rëndësishme për humbjen e peshës pasi sa më shumë masë muskulore të keni, aq më shumë kalori do të digjni. Dhe ekspertët kanë thënë se të kesh një masë më të madhe muskulore është në të vërtetë e dobishme kur bëhet fjalë për djegien e kalorive dhe yndyrës. Por lajmi i mirë është se ju nuk keni nevojë të hiqni dorë plotësisht nga alkooli dhe studimet kanë treguar se mund të pini dy birra dhe të humbni peshë.

Një studim i publikuar në vitin 2015 zbuloi se marrja e moderuar e përditshme e alkoolit për dy javë nuk e dëmtoi rritjen e muskujve. Ndërsa studimi u krye mbi brejtësit, ekspertët thonë se kjo nënkupton që një ose dy birrë nuk ka gjasa të pengojnë aftësinë tuaj për të ndërtuar muskuj në përgjigje të ushtrimeve rezistente.

Trajnimi me rezistencë rrit forcën e muskujve duke i bërë muskujt tuaj të punojnë kundër një peshe ose forcë. Ai përfshin përdorimin e peshave të lira, makinerive të peshës, brezave të rezistencës dhe peshës së trupit tuaj. Profesorja Colleen Deane, e Fiziologjisë Klinike, Metabolike dhe Molekulare, në Universitetin e Nottingham tha se ju mund të keni gjithashtu një prag alkooli. Duke shkruar në The Conversation, ajo tha:

Sapo ta kaloni këtë fazë ajo do të ndikojë negativisht në reagimin e rritjes së muskujve të trupit ndaj ushtrimeve të rezistencës. Efekti i alkoolit në hormonet e trupit veçanërisht testosteronin mund të ndikojë gjithashtu në fitimet e muskujve. Testosteroni është një hormon që ndihmon në rritjen e masës muskulore në përgjigje të stërvitjes me rezistencë.

Ekspertja shtoi se doza të moderuara të pijeve alkoolike të përafërta me dy birra mund të rrisin nivelet e testosteronit. Deane shpjegon:

E keqja, megjithatë, është se kjo rritje nuk zgjat shumë, duke e bërë kështu të pamundur që të kontribuojë ndjeshëm në rritjen e muskujve.

Disa kërkime tregojnë se shumë pije alkoolike në fakt mund të bëjnë të kundërtën dhe të ulin nivelet e testosteronit. Collene tha:

Kjo sugjeron se ekziston një prag përtej të cilit alkooli dëmton përfitimet e stërvitjes.

Por studime të veçanta kanë treguar gjithashtu se ju mund të kundërshtoni efektin negativ të alkoolit në rritjen e muskujve në një farë mase duke gëlltitur shumë proteina. Ngrënia e 20-25 g proteina pas stërvitjes ekuivalenti i afërsisht tre vezëve të mëdha, sugjeron studimi.

Një person mesatar mund të djegë diku ndërmjet 108-216 kalori për 30 minuta peshëngritje në varësi të intensitetit të stërvitjes së tyre. Një litër birrë, nga ana tjetër, përmban rreth 200 kalori. Ajo shpjegoi:

Pra, nuk ka gjasa që pija juaj pas stërvitjes të çojë në shtim të tepërt në peshë. Por, konsumimi i rregullt i alkoolit mund të rrisë rrezikun e shtimit të peshës.

Udhëzimet zyrtare rekomandojnë që si burrat ashtu edhe gratë nuk duhet të pinë më shumë se 14 njësi alkool në javë. Një njësi është ose 10 ml ose 8 g alkool të pastër, që është menduar të jetë sasia që një i rritur mesatar mund të përpunojë në një orë. /TAR/

Previous articleBjellorusia miraton dënimin me vdekje për të dënuarit për tradhti të lartë
Next article“Kam qejf me të pa të lumtur”/ Luizi-Jorit: Do i kërkoj Vëllait të Madh të vendosin këngën e Butrintit