Home Bota Shkatërrimi i infrastrukturës energjetike, ukrainasve u kërkohet të largohen nga vendi për...

Shkatërrimi i infrastrukturës energjetike, ukrainasve u kërkohet të largohen nga vendi për të kursyer energjinë në dimër

Ukrainasit duhet të konsiderojnë largimin nga vendi për të ndihmuar në kursimin e energjisë, ka thënë së fundmi kreu i firmës më të madhe private të energjisë në Ukrainë.

Sulmet me raketa ruse kanë dëmtuar sistemin energjetik të Ukrainës, me autoritetet që paralajmërojnë se Kievi mund të përballet me një “mbyllje të plotë” të rrjetit të energjisë elektrike me fillimin e dimrit.

Me rënien e temperaturave dhe kryeqytetin duke parë borën e parë në fillim të kësaj jave, zyrtarët janë garuar për të rivendosur energjinë në mbarë vendin pas disa prej bombardimeve më të rënda të infrastrukturës civile ukrainase që nga fillimi i luftës.

Në një intervistë të dhënë për rrjetin BBC, Maxim Timchenko, shefi ekzekutiv i firmës energjetike DTEK, tha se sistemi elektrik i Ukrainës bëhet më pak i besueshëm me çdo sulm rus.

 

 

Reduktimi i konsumit të energjisë elektrike është çelësi për ta mbajtur atë në punë, tha Timchenko, ndërsa shtoi se nëse qytetarët mund të gjejnë një vend alternativ për të qëndruar tre ose katër muaj të tjerë, do të jetë shumë e dobishme për sistemin.

Previous articlePse besojmë në fenomene paranormale dhe fantazma?
Next articleBotërori, Filip Lahm: Gjermania të kthehet në identitet, objektivi i “pancerave” është titulli