Home Rajoni “Populli serb e leu këtë tokë me gjak”/ Shpërthejnë protestat e nacionalistëve...

“Populli serb e leu këtë tokë me gjak”/ Shpërthejnë protestat e nacionalistëve në Beograd

Nuk vonoi shume që të derdhej në rrugët e Beogradit zemërata e nacionalistëve serbë kundër kundër planit perëndimor që synon përmirësimin e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës.

Atyre iu bashkuan edhe të krishterë ortodoksë, në një kohë kur Kosovën, ku ndodhen kishat dhe manastiret kryesore të besimit ortodoks serb, shumë e cilësojnë si zemrën e kombit serb. Nacionalistët e shprehën që në fillim pakënaqësinë e tyre e me pajtimin e presidentit Aleksandar Vuçiç me propozimin europian, e madje ndaj tij pati edhe etiketime si “tradhtar”.

Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti u pajtuan në 27 shkurt në Bruksel me ujdinë që synon normalizimin e relatave mes dy vendeve, dhe ndonëse nuk e nënshkruan atë, në BE konsiderojnë se dy liderët e kanë dhënë tashmë zotimin e tyre se e mbështesin planin dhe nuk ka më kthim mbrapa. Ata do të takohen sërish në Ohër të Maqedonisë së Veriut në 18 mars.

“Populli i Serbisë që leu këtë tokë me gjak nuk do ta lëshojë Kosovën serbe, sepse Kosova është e shenjtë”, tha Zorica Mojsiç nga Beogradi teksa ecte me marshuesit e tjerë.

Kisha Ortodokse Serbe organizoi lutjet e saj për Kosovën, të cilat do të zgjasin deri në Pashkë, por nuk mbështeti publikisht marshimin dhe klerikët e saj nuk morën pjesë në të.

Para pak ditësh, Patriarku i Kishës Ortodokse serbe Porfirije tha gjatë një predikimi se “askush nuk duhet t’i mësojë kishës… çfarë është Kosova… Çlirimi i Kosovës me fjalë është i lehtë”./ Top Channel

Previous article“Që Alibashët do të legenosen s’ka më asnjë dyshim”, Edi Paloka: “Kryetari i partisë” në letrat që kanë dorëzuar…
Next articleMasakra e Prekazit/ Çfarë ndodhi 25 vite më parë në familjen Jashari