Home Aktualitet Pas kërkesës së Artan Fugës, Taulant Muka merr vendimin dhe jep paralajmërimin...

Pas kërkesës së Artan Fugës, Taulant Muka merr vendimin dhe jep paralajmërimin e fortë: Dëmet do jenë më të mëdha

Ish-zv.ministri i Arsimit Taulant Muka mbështet kërkesën për grevë nga akademiku Artan Fuga.

Sipas tij Shqipëria ka humbur shumë nga heshtja e zërit intelektual.

Reagimi

Deshiroj te mbeshtes kerkesen tuaj per greve! Nese shkoni ne greve, do ju bashkohem dhe une- madje dhe ne greve urie! Nje greve per arsimin e larte dhe shkencen ne Shqiperi te standardeve nderkombetare, bazuar ne meritokraci dhe larg influencave politike! Nje greve per intelektualin qe ka dekada qe neperkembet dhe trajtohet si armik ne Shqiperi dhe zgjedh te marre rrugen e mergimit.

Eshte pergjegjesia e çdo akademiku, intelektuali dhe atdhetari te mos heshte, por te luftoje per arsim cilesor si e vetmja menyre per te pare Shqiperine europiane dhe t’ju sigurojme nje te ardhme prosperiteti brezave qe vijne.

Shqiperia ka humbur shume nga heshtja e zerit intelektual, dhe demet do jene e me te medha nese heshtja nuk thyhet dhe nuk fillon qendresa!