Home Aktualitet Papa Françesku ngushëllon Shqipërinë: Lutje për viktimat dhe të mbijetuarit

Papa Françesku ngushëllon Shqipërinë: Lutje për viktimat dhe të mbijetuarit

Në emër të Papa Françeskut, Sekretari Kardinal i Shtetit, Pietro Parolin, dërgoi një telegram ngushëllimi për viktimat e tërmetit të së martës në Shqipëri.

Papa Françesku u ka dërguar “ngushëllimet e tij të përzemërta” të mbijetuarve nga tërmeti që goditi Shqipërinë herët të martën në mëngjes.

Në një telegram drejtuar presidentit Ilir Meta, Sekretari i Shtetit i Vatikanit, Kardinal Pietro Parolin thotë se ‘Ati i Shenjtë po lutet për shpirtrat e atyre që vdiqën në katastrofë’.

Papa Françesku po lutet gjithashtu për “personelin e ekipeve të emergjencës në përpjekjet e tyre të ndihmës”.

Papa Françesku për popullin shqiptar: Unë jam afër viktimave, lutem për familjet, Zoti e bekoftë këtë popull për të cilin unë e dua aq shumë.

SOURCEBulevard News
Previous articleRama takon banorët në Durrës: Askush nuk do të mbetet jashtë (VIDEO)
Next articleArsyet e emigrimit tek të rinjtë