Home Kosova Osmani për “SkyNews”: Rusia po tenton ta destabilizojë Kosovën përmes Serbisë

Osmani për “SkyNews”: Rusia po tenton ta destabilizojë Kosovën përmes Serbisë

Në prag të përvjetorit të pushtimit rus të Ukrainës, ka paralajmërime ogurzezë se konflikti në Ukrainë mund të zgjerohet dhe të tërheqë në vende të tjera. Amerika thotë se Kina po mendon të hyjë në konflikt si një partner aktiv i Rusisë dhe do të fillojë të dërgojë armë. Dhe ka shumë frikë reale që Vladimir Putin po shton përpjekjet për të destabilizuar vendet nga Moldavia në Ballkanin Perëndimor. Ky ishte fokusi i një interviste të SkyNews me Presidenten e Kosovës Vjosa Osmani në Konferencën e Sigurisë në Mynih.

“Ajo që ai po përpiqet të bëjë është të largojë vëmendjen e Perëndimit nga Ukraina. Mënyra se si ai do të mund ta bënte këtë është duke krijuar konflikte të tjera në Evropë, pavarësisht nëse po flasim për Moldavinë, Gjeorgjinë apo Ballkanin Perëndimor,” tha Osmani.

Ndërsa ajo foli, politikanët pro-rusë po mblidhnin protestues në kryeqytetin moldav, Kishinau. Qeveria e vendit pretendon se Rusia po kërkon ta destabilizojë atë. Presidentja Osmani thotë se Kremlini dëshiron të njëjtën gjë në Kosovë përmes aleatit të tij Serbisë. Ajo thotë se Rusia po përdor metoda që përdori në Ukrainën lindore për të nxitur luftën civile dhe për të destabilizuar vendin në vitin 2014.

“Ata u përpoqën të krijonin operacione false. Ata sjellin forca paraushtarake që janë të veshura me civilë brenda territorit tonë përmes rrugëve ilegale, pastaj dërgojnë armë dhe dërgojnë edhe uniforma jeshile pa shenja që të mos duket si sulm tradicional ushtarak. Por në fakt, ata përgatitin shumë sulme hibride, që është një përzierje e asaj që bëjnë këto forca paraushtarake në veri të Kosovës,” tha ajo

Kosova fitoi pavarësinë pas Luftës së Kosovës që pasoi shpërbërjen e Jugosllavisë dhe ndërhyrjen e NATO-s. Disa vende, mes tyre edhe Serbia, nuk e njohin atë. Kosova akuzon Rusinë se po ndihmon Serbinë të nxisë separatizmin mes pakicës etnike serbe në vend.

Presidentja Osmani thotë se komuniteti ndërkombëtar nuk po bën sa duhet për të penguar Rusinë nga ndërhyrja në qarkun e saj dhe në të tjerët.

“Shiko, ndonjëherë ne ndihemi ashtu si kur Polonia dhe vendet baltike paralajmëronin se kjo është pikërisht ajo që do të ndodhë shumë e shumë vite më parë, se Rusia do të shkojë me një pushtim të plotë të Ukrainës dhe jo vetëm Ukrainës, sepse ata shohin fqinjët e tjerë si shtete të përkohshme. Ata nuk po dëgjoheshin,” tha ajo.

Dhe ndërsa aleatët diskutojnë se si t’i jepet fund luftës në Ukrainë, presidentja paralajmëroi kundër çdo kompromisi territorial me Kremlinin.

“Regjimet gjenocidale nuk duhet të shpërblehen me territor,” tha ajo.

Previous articleParandjenja e vajzës turke, çfarë shkruante letra e gjetur nën rrënojat e tërmetit
Next article“Nga çfarë ke frikë?”/ Kiara ia thotë hapur Luizit: Të më bësh mua për budallaqe…