Home Rajoni “Nuk më zuri gjumi gjithë natën”, Brnabiç e mërzitur që në faqen...

“Nuk më zuri gjumi gjithë natën”, Brnabiç e mërzitur që në faqen zyrtare të qeverisë serbe u shkrua “Republika e Kosovës”

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç u ka kërkuar falje serbëve për siç tha ajo “gabimin e rëndë” kur në ueb-faqen zyrtare të Qeverisë së Serbisë në një postim për planin rreth dialogut u shkrua “Republika e Kosovës”.

“Ishte një gabim i rëndë, i pafalshëm i përkthyesit”, tha Brnabiç, pasi “gabimi” gjendej vetëm në versionin anglisht të njoftimit.

“Dua t’u kërkoj falje të gjithë qytetarëve tanë që një gabim kaq i rëndë është shfaqur në ueb faqen e Qeverisë së Republikës së Serbisë. Menjëherë e hoqëm atë faqe. Përgjegjësia është e ekipit të internetit të qeverisë dhe shërbimit të shtypit. Ne kontrolluam se për çfarë bëhej fjalë, ishte një gabim i rëndë dhe i pafalshëm i përkthyeses”, tha Brnabiç.

Aq rëndë tha që e përjetoi situatën saqë “nuk munda të flija mbrëmë”, deklaroi ajo.

“Nuk e di çfarë të bëj, nuk mund të vras ​​veten për këtë”, shtoi, kur u pyet për akuzat që opozita po ia bën qeverisë për këtë “lëshim”.

“Por më vjen keq që po përdoret nga opozita për të fituar disa pikë politike”, shtoi.

Personi që e ka shkruar, siç u tregoi gazetarëve, “është mjeshtër i gjuhës angleze dhe punon në Qeverinë e Serbisë që nga viti 2001”.

Çfarë ndodhi?

Serbia zyrtarisht nuk e njeh Kosovën si shtet sovran dhe të pavarur dhe akoma i referohet me termin “Kosova dhe Metohia”, si një qëndrim zyrtar i tyre se Kosova vazhdon të mos jetë shtet në vete, por pjesë integrale e shtetit serb.

Përkundër se në vitin 2010 edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e ka zyrtarizuar shpalljen e pavarësisë së Kosovës duke vlerësuar se akti nuk përbën kurrfarë shkelje të së drejtës ndërkombëtare dhe se paraqet vullnetin e popullit të Kosovës, Serbia vazhdon ta refuzojë këtë verdikt.

Në një njoftim në faqen zyrtare të Qeverisë së Serbisë në versionin anglisht në pjesën kur flitet për Kosovën shkruhet “Republika e Serbisë”.

Me ta vërejtur partitë opozitare në Serbi e kanë shpërndarë në publik duke aluduar se tashmë qeveria e ka njohur Kosovën shtet.

Previous articleA do të rikthehet Messi te Barça? Në Spanjë janë të sigurt
Next articleE akuzuar për trafik droge/ FOTO- Kjo është 40-vjeçarja, drejtuesja e grupit të lëndëve narkotike në Tiranë