Home Bota Një familje në Australi kthen lëkurën e qenit të ngordhur në një...

Një familje në Australi kthen lëkurën e qenit të ngordhur në një qilim dekorativ

Pasi qeni i dashur e një familjeje ngordhi, ata gjetën një mënyrë unike për ta kujtuar atë pasi ata punësuan kompaninë australiane Chimera Taxidermy për ta kthyer kafshën në një qilim dekorativ.

Sipas Dailystar, Maddy, i cili zotëron kompaninë, shpjegoi se lëkura është nxirë dhe është kthyer në lëkurë në mënyrë që leshi të mos bjerë, kështu që kujtimi i pazakontë do të zgjaste përjetë.

“Taksidermia e kafshëve shtëpiake është bërë më e popullarizuar vetëm në pesë vitet e fundit apo më shumë, kështu që është një gjë shumë e re për t’u parë për shumicën e njerëzve,” tha Maddy.

Ideja nuk ishte për të gjithë, pasi disa njerëz sugjeruan se ruajtja e kafshës shtëpiake në këtë mënyrë ishte makabre por të tjerët ishin pro.

“Kjo është kafsha shtëpiake e dikujt. Ata donin të mbanin një pjesë të tij përgjithmonë, jo ndryshe nga mbajtja e hirit të një njeriu të dashur. Ai nuk u vra për taksidermi”.-komentoi njëri.

Një tjetër shtoi se qilimi unik ishte “Super i lezetshëm”, duke thënë se ata nuk kishin parë kurrë kafshë shtëpiake të ruajtura si tapet më parë.

Previous articleAkuzat për shantazh nga mediat/ Rama nxjerr dokumentin: Kërkohen 12 mln lekë nga AZHBR, kur nuk i jepen fillojnë lajmet e fabrikuara
Next articlePrimaret e PD për Bashkinë e Tiranës, zbulohet emri i kandidatit të tretë