Home Bota Mbahen zgjedhjet lokale në Spanjë, 35 milionë votues të regjistruar

Mbahen zgjedhjet lokale në Spanjë, 35 milionë votues të regjistruar

Më shumë se 35 milionë votues në Spanjë pritet të votojnë në zgjedhjet e para mbarëkombëtare të vendit që nga viti 2019. Kjo do të jetë një pasqyrë se si votuesit i kanë vlerësuar udhëheqësit pas një periudhe të trazuar të karakterizuar nga pandemia e COVID-19, lufta në Ukrainë dhe rritja e kostot së jetesës.

Zgjedhjet do të nxjerrin në pah gjithashtu se si partitë u qasen aleancave.

Për shembull, partia e ekstremit të djathtë Vox formoi koalicionin e saj të parë qeverisës me Partinë Popullore konservatore pas zgjedhjeve rajonale të vitit 2022 në Castille dhe Leon.

Previous articlePse po mbrohet Serbia dhe sulmohet Kosova nga ata që e themeluan?!
Next articleTerziq shpjegon pse nuk luajti Belligham