Home Bota Lineker “sherr” me deputetët konservatorë, teksa ylli i BBC-së do të marrë...

Lineker “sherr” me deputetët konservatorë, teksa ylli i BBC-së do të marrë një çmim për mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut…

Gary Lineker është kritikuar nga deputetët konservatorë, pasi doli se ai do të marrë një çmim për aktivizmin e tij në jetën sociale britanike. Ai, si pjesë e sportit do të nderohet me një çmim për të Drejtat e Njeriut në një ceremoni në Romë, të mërkurën.

Çmimi është pjesë e një bashkëpunimi midis Amnesty International dhe organizatës italiane ‘Sport4Society’ për të theksuar kontributet e jashtëzakonshme për të drejtat e njeriut në fushën e sportit.

Amnesty International e përshkroi ish-futbollistin anglez si “avokatin e vendosur për të drejtat e refugjatëve dhe emigrantëve”.

Por prezantuesi i BBC-së, i cili ndezi polemika në mars, duke postuar në Twitter për të sulmuar projektligjin e qeverisë për migrimin illegal, të krahasuar me atë të Gjermanisë së viteve 1930, po përballet me një reagim të ashpër nga deputetët konservatorë.

Deputeti i South Thanet, Craig Mackinlay, tha: “Është një tjetër festë vetë-uruese e një grupi të zgjuar ndaj një aktivisti të zgjuar.” Konservatori Gareth Johnson tha: “Gary Lineker duhet të vendosë, nëse dëshiron të jetë politikan apo transmetues publik. Ai nuk mund t’i bëjë të dyja.”

Sir. John Hayes, kryetar i Grupit Common Sense të deputetëve konservatorë, shtoi: “Ky çmim është një çështje keqardhjeje, por edhe mjaft patetik. Ndoshta është koha që Gary të mbyllë mikrofonin e tij, siç ka bërë me këpucës e tij shumë kohë më parë.”

Lineker do të marrë çmimin e tij së bashku me futbollistin Natali Shaheen, ish-kapiteni i Palestinës, që aktualisht luan për FC Athena Sassari, në ligën italiane të ‘Calcio 5’.

Vetëm muaj më parë, 62-vjeçari ishte në qendër të një debati për paanshmërinë e BBC-së për postimet e tij në Twitter, që dënonin legjislacionin e propozuar të qeverisë për të ndaluar anijet e vogla.

Në fillim të marsit, ish-sulmuesi i Anglisë ri-tweetoi një video të Zyrës së Brendshme në të cilën sekretarja e brendshme Suella Braverman promovoi ligje të reja për t’i dhënë fund kalimeve të Kanalit dhe tha: “Mirë qiej, kjo është përtej të tmerrshmes”.

Në një përgjigje për një përdorues të mediave sociale, eksperti i futbollit më pas shkroi: “Nuk ka fluks të madh. Ne marrim shumë më pak refugjatë se vendet e tjera të mëdha evropiane. Kjo është thjesht një politikë jashtëzakonisht mizore, e drejtuar ndaj njerëzve më të cenueshëm, me një gjuhë që nuk është e ndryshme nga ajo e përdorur nga Gjermania në vitet ’30.”

Previous articlePërdorte lavazhin për shpërndarjen e lëndëve narkotike, arrestohet 32-vjeçari në Mat
Next articleKthimi i Leo Messit në Katalonjë, ‘minierë ari’ për Barcelonën…