Home Kuriozitete Ja sa është paguar shefi ekzekutiv i Apple për shitjen e aksioneve...

Ja sa është paguar shefi ekzekutiv i Apple për shitjen e aksioneve të kompanisë

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook, ka më shumë se 5 milionë aksione në kompani gjatë një periudhë 10 vjeçare.

BBC bën me dije se, Tim Cook, ka fituar 750 milionë dollarë nga shitja e pjesës dërrmuese të aksioneve në gjigantin teknologjik.

Çmimi i aksioneve varej  nga sa mirë performuan aksionet e Apple në krahasim me kompanitë e tjera në indeksin e aksioneve S&P 500.

Sipas paraqitjes së Apple në SEC, Cook kishte të drejtë për çmimin pasi aksionet e kompanisë ishin rritur me 191.83% gjatë tre viteve të fundit.

Çmimi i aksioneve të Apple është rritur 1.200% që kur ai u bë shef ekzekutiv më 24 gusht 2011. Kompania që qëndron pas iPhone, iPad dhe MacBook tani ka një vlerësim të tregut prej gati 2.5 trilionë dollarë.

Vitin e kaluar, Cook u pajtua me një paketë të re pagese që shkon deri në fund të vitit 2026.

Një depozitim i SEC tregoi gjithashtu se në fillim të kësaj jave Cook dhuroi aksione të Apple me vlerë gati 10 milionë dollarë për bamirësi, pa emëruar marrësin.

Në vitin 2015, Cook tha se do të jepte gjithë pasurinë e tij para se të vdiste, dhe dihet se ka dhuruar dhjetëra miliona dollarë për bamirësi.

Ai aktualisht ka një pasuri neto prej rreth 1.5 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Cook shpesh ka folur publikisht për shqetësimet e tij mbi çështjet përfshirë HIV dhe AIDS, ndryshimet klimatike, të drejtat e njeriut dhe barazinë.

SOURCEBulevard News
Previous articleAnija e dashurisë
Next articleDialogu Kosovë-Serbi/ Caktohet data kur do të zhvillohet takimi në Bruksel