Home Bota “I mbyllnin në dhomë e i lidhnin”/ Skandal në qendrën italiane, punonjësit...

“I mbyllnin në dhomë e i lidhnin”/ Skandal në qendrën italiane, punonjësit abuzuan me 15 të sëmurë mendorë

Një operacion policor në Itali ka çuar në pranga 15 punonjës shëndetësorë që dyshohet se kanë abuzuar seksualisht me 25 të sëmurë mendorë. Sipas mediave italiane, viktimat e dhunës mbylleshin në dhomë dhe lidheshin me çarçaf në shtretër e karrige, poshtëroheshin, rriheshin, kërcënoheshin dhe ofendoheshin.

“Xhelatët” e tyre shfrytëzuan moshën dhe paaftësinë e tyre të shtyrë. Viktimat e abuzimit janë 25 persona të cilët sipas hetuesve dyshohet se janë keqpërdorur nga të dyshuarit. Bëhet fjalë për pacientë që ndodhen në kushte paaftësie dhe/ose inferioriteti fizik ose mendor të shtruar në repartin e psikiatrisë femërore afatgjatë dhe janë të gjithë nga mosha 40 deri në 60 vjeç. Hetimi nisi verën e kaluar, por drejtuesit e saj nuk janë nën hetim.

Previous article“21 Janari”, Artan Hoxha: Basha di shumë gjëra, por nuk foli kurrë. Të dëshmojë dhe Berisha me Bamir Topin
Next articlePogradec/ Sherr me thika mes dy adoleshentëve për një vajzë, 15-vjeçari përfundon në spital