Home Aktualitet GjKKO konfiskon pasurinë e Kelmend Balilit/ Erida Skëndaj del me mesazhin e...

GjKKO konfiskon pasurinë e Kelmend Balilit/ Erida Skëndaj del me mesazhin e fortë: Shqipëria ka shumë për të bërë

Drejtuesja e Komitetit Shqiptar të Helsinkit, Erida Skëndaj ka komentuar lëvizjen e bujshme nga SPAK për konfiskimin e 40 % të pasurive të Kelmend dhe Bashkim Balilit dhe të shoqërisë në pronësi të tyre.

Ajo u shpreh se sfidë tjetër mbetet hetimi i korrupsionit në nivele të larta shtetërore, pasi sipas saj, kjo qasje i jep forcë bandave kriminale dhe shtron terren që këto banda të “kapin shtetin”.

“Krimi i organizuar dhe çdo vepër penale minon shtetin e së drejtës. Produkti i veprës penale i hiqet personit të dënuar në formë të prerë, dhe më pas vihet nën administrim të shtetit. Në këtë drejtim shteti shqiptar ka për të bërë shumë, e në mënyrë të veçantë sa i përket tek hetimi i korrupsionit në nivele të larta shtetërore. Kjo është një vepër që minon shtetin e së drejtës dhe që më pas krijon lulëzimin e bandave dhe organizatave të strukturuara kriminale, dhe kjo më pas mund të çojë në kapjen e shtetit nga bandat kriminale”, tha ajo për Euro News.

SOURCEbulevard news
Previous article“Mos luaj me zjarrin”/ Pas Greqisë, Erdogan kapet me një tjetër shtet
Next articleNdryshimet në Kod duhet të respektojnë iniciatorët e ndryshimeve kushtetuese