Home Bota Erdogan: Turqia është një nga vendet më të ekspozuara ndaj lajmeve të...

Erdogan: Turqia është një nga vendet më të ekspozuara ndaj lajmeve të rreme

Presidenti truk Recep Tayyip Erdoğan ka deklaruar se Turqia është ndër vendet më të ekspozuara ndaj lajmeve të rreme pasi procesi i dixhitalizimit vazhdon të përshpejtojë përhapjen e dezinformatave.

“Turqia është një nga vendet më të ekspozuara ndaj lajmeve të rreme në botë për shkak të vendndodhjes së saj strategjike, politikave origjinale që ndjek dhe qëndrimit të saj parimor për çështjet rajonale dhe globale,” tha Erdogan.

Samiti dy-ditor filloi në Stamboll të premten për të trajtuar tema globale në fushën e komunikimit strategjik. Duke u mbledhur nën temën “Komunikimi Strategjik në Epokën e Pasigurisë”, platforma përmban 52 folës nga më shumë se 24 vende dhe një audiencë të shquar prej mbi 3,000 personash.

Erdogan tha se përmes dixhitalizimit po ndodhin transformime të mëdha për sa i përket mjeteve të komunikimit dhe burimeve të lajmeve, duke shtuar se ndotja e informacionit dhe përhapja e dezinformatave janë dy nga sfidat më të theksuara të periudhës aktuale. Presidenti theksoi se kanalet dixhitale po përdoren më shpesh si një mjet psikologjik në tensionet dhe garat ndërshtetërore.

“Hipokrizia gjatë luftës sonë të drejtë kundër organizatave të përgjakshme terroriste, veçanërisht Deash, FETÖ dhe PKK, e ka zbuluar vazhdimisht këtë të vërtetë goditëse. Së fundi, gjuha e disa organizatave të shtypit dhe medias ndërkombëtare që ne dëshmuam pas aktit terrorist në rrugën Istiklal pothuajse u fut në duart e autorëve,” shtoi ai.

Previous articleMashtrimi me Call Center-at/ “Armand Josifi ortak me Olsi Ramën”, avokati Gjokutaj: Shteti shqiptar nuk bashkëpunoi me spanjollët
Next article‘S’po refuzon Ramën’, Bushati tregon pse nuk vjen Vuçiç në Tiranë