Home Aktualitet COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin ditor në vend

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin ditor në vend

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin ditor të COVID19 në vend ku ka deklaruar se nga 670 testime të kryera kanë rezultuar 48 qytetarë të infektuar dhe 51 të shëruar ndërsa nuk ka asnjë humbje jete në 24 orët e fundit.

Njoftimi i plotë: 

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 670 testime, 48 qytetarë të infektuar, nuk ka humbje jete dhe 51 të shëruar në 24 orët e fundit

30 Shtator 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 670 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 48 qytetarë, në këto bashki:

15 në Tiranë, 6 në Gjirokastër, 4 në Kurbin, nga 3 qytetarë në Lezhë, Durrës, Fier, Vlorë, nga 2 qytetarë në Kavajë, Mat, nga 1 qytetarë në Shkodër, Dibër, Lushnje, Mallakastër, Delvinë, Sarandë, Poliçan.

Janë 506 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sa

Janë shëruar 47 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 326,980 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (30 Shtator 2022)

Raste të reja ditore 48

Të shëruar në 24 orë 51

Të shtruar në spitale 4

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 670

Testime totale 1,981,596

Raste pozitive 331,075

Raste të shëruara 326,980

Raste Aktive 506

Humbje jete 3,589

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 254

Elbasan 44

Fier 44

Vlorë 36

Durrës 23

Gjirokastër 23

Dibër 22

Lezhë 21

Shkodër 13

Berat 10

Korçë 10

Kukës 6

Previous articleI vetmi vendim i drejtë i mundshëm
Next articleAneksimi i rajoneve të Ukrainës, reagon Presidenti Begaj: Lajm i keq për paqen dhe rendin botëror