Home Aktualitet Burimet nga Home Office: Strategjia e Rishi Sunak për ndalimin e migracionit...

Burimet nga Home Office: Strategjia e Rishi Sunak për ndalimin e migracionit nga Shqipëria nuk do të funksionojë

Politika kryesore e Rishi Sunak për të ndaluar emigrantët shqiptarë që kalojnë Kanalin Anglez me varka të vogla nuk ka gjasa të reduktojë emigracionin e përgjithshëm të paligjshëm për shkak të kërkesave të pafundme. Plani me pesë pika i kryeministrit, i nisur muajin e kaluar, synon në mënyrë specifike njerëzit që vijnë nga Shqipëria pasi vendi i Evropës Lindore përbën më shumë se një të tretën e mbërritjeve të kanaleve në vitin 2022.

Megjithatë, një burim i lartë brenda Zyrës së Brendshme i ka thënë Sky News se kjo nuk do të reduktojë ndjeshëm kalimet e emigrantëve.

“Edhe sikur të ndalonit të vijnë shqiptarë të tjerë, varkat do të udhëtonin përsëri. Vendet e tyre në varka do të mbusheshin nga somalezë, eritreanë apo afganë që nuk kanë mundësi të paguajnë aq sa paguajnë shqiptarët. Ka një numër pothuajse të pafund njerëzish që duan të vijnë në MB,” thanë ata.

Muajin e kaluar, katër migrantë vdiqën pasi gomone e vogël me të cilën po udhëtonin natën u përmbys. Dyzet e tre të tjerë u shpëtuan në një operacion që përfshin RNLI, MB dhe rojet bregdetare franceze dhe Marinën Mbretërore. Mungesa e shqiptarëve në bord mund të ketë bërë që anija të mos ishte përgjuar fillimisht, pasi shërbimet britanike të sigurisë mendohet se monitorojnë telefonat celularë shqiptarë në Francën veriore.

Rreth 33,000 nga ata që mbërritën në Kent në nëntë muajt e parë të 2022 ishin nga Shqipëria. Kjo arriti në më shumë se 30% të mbërritjeve, krahasuar me vetëm 3% në 2021. Zyrtarët kanë identifikuar një itinerar të përbashkët që fillon me një fluturim me kosto të ulët nga kryeqyteti shqiptar Tirana në Bruksel, i ndjekur nga një udhëtim dy-orësh me rrugë për në Calais dhe në fund një varkë e vogël për në bregun e Kentit.

Sunak njoftoi një sërë masash në dhjetor për të trajtuar imigracionin e paligjshëm, duke përfshirë një marrëveshje dhe qasje të re me kryeministrin e Shqipërisë. Kjo përfshin oficerët e Forcave Kufitare që futen në aeroportin e Tiranës për herë të parë, udhëzimet e reja se Shqipëria është një “vend i sigurt” që po lëshohet për punonjësit e çështjeve dhe rekrutimin e 400 specialistëve të rinj për të përshpejtuar aplikimet shqiptare për azil.

Kryeministri pretendoi se plani i tij do të thotë se shumica e kërkesave do të refuzohen dhe mijëra do të kthehen me fluturime javore derisa të gjithë shqiptarët në sistemin e imigracionit të hiqen. Duke iu përgjigjur pretendimeve të bëra për Sky News, një burim i brendshëm i Home Office tha: Askush nuk po thotë se emigrantët e paligjshëm nga Shqipëria janë e vetmja çështje me të cilën përballemi. Kjo është arsyeja pse kryeministri dhe sekretari i brendshëm kanë një plan për të trajtuar migracionin e paligjshëm përmes Kanalit me varka të vogla, pavarësisht nga kombësia e atyre që bëjnë udhëtimin, dhe ata do të sjellin legjislacion të ri për ta synuar këtë sa më shpejt të jetë e mundur. 

Previous articleZoti krijoi njeriun apo njeriu krijoi Zotin? Vazhdimi i bisedës imagjinare me Ben Blushin
Next articleGjykata pranon të shqyrtojë padinë e PD për ‘Butrintin’, Zhupa tregon përmbajtjen e shkresës: Ja çfarë presim nga Kushtetuesja