Home Politike Balla-Berishës: Një gjë të mirë po bën Këlliçi për fushatë që s’po...

Balla-Berishës: Një gjë të mirë po bën Këlliçi për fushatë që s’po të shfaq ty!

Sali Berisha dhe Taulant Balla kanë replikuar ashpër në seancën plenare të Kuvendit. Ish-Kryeministri Sali Berisha ka folur sot në Kuvend për inceneratorët. Ai tha se Arben Ahmetaj është fajtor por kjo aferë sipas tij nuk mund të bëhej pa Edi Ramën, të cilin e konsideroi kokën e krimit.

“Arben Ahmetaj është përgjegjës ndër më kryesorët në aferën e tmerrshme të djegësve. Arben Ahmetaj ka firmën në tranferimin e fondit të emergjencës për Elbasanin dhe Fierin. Arben Ahmetaj ka miratuar me siglim dhe me firmë të gjithë procedurat anti ligjore,. Arben Ahmetaj ka qenë i lidhur si mishi me thoin me Mirel Mërtirin dhe Klodjan Zoton.

Por duhet të themi këtu se krye autori i aferës 600-700 milionëshe në total nuk mund të realizohej vetëm me firmën dhe insistimin e Arben Ahmetajt. Edi Rama është përgjegjësi numër 1 dhe autori kryesor i kësaj me afere”, tha Berisha.

Kryetari i grupit parlamentar në Partinë Socialiste Taulant Balla i është përgjigjur akuzave të Sali Berishës në Kuvend për vjedhjen e energjisë për të cilin bën përgjegjës qeverinë. Balla u ndal tek fushata e Belind Këlliçit, për të cilin tha se ato që i kanë bërë fushatën kanë bërë diçka të mirë, pasi nuk e shfaqin me Sali Berishën.

‘Unë bie dakord me atë që i kanë thënë Belind Këllicit për fushatën tani. Mos u shfaq asgjëkundi me Saliun se po dole me të je shumë i humbur. Jam shumë dakord që Belindi duhet ta zbatojë këtë strategji. Sali Berisha është një e keqe që të gjithë duhet të biem dakord që ky vend duhet të shpëtojë. Zotëria sapo foli duhet të ishte para drejtësisë për shumë çështje që lidhjen edhe për energjinë elektrike. Kemi termocentralin e Vlorës, një investim që po të pyesësh nuk dinë se sa kaq enë fatura finale për të që nuk u vu kurrë në punë, të investosh me para publike në një termocentral dhe mos të vihet kurrë në punë, do të duhen shumë para të tjera. E nisi Saliu e bitis Saliu dhe e la jashtë funksionit. U investua në termocentral dhe nuk u vu në punë. Privatizimin e kompanisë shtetërore e betë ju. Keni privatizuar rafinerinë e Ballshit, duke e shkatërruar përfundimisht gjithë atë rafineri dhe duke lënë një qytet si Ballshi pa një industri. Drejtësia vonon por nuk harron.’- u shpreh Balla.

Previous articleBorrell për Kurtin dhe Vuçiç: Mos i drejtoni gishtat njëri-tjetrit por përvishjuni punës
Next articleRama-britanikëve: Ne nuk jemi të gjithë ‘Taken’ siç ju nuk jeni të gjithë ‘Mr. Bean’ apo ‘James Bond’