Home Kuriozitete Asteroid me madhësi RV me afër Tokës sesa Hënës

Asteroid me madhësi RV me afër Tokës sesa Hënës

Nga Gëzim Lojdia
1.
Readktorja e aoscuar e Live sciencë Laura Geggel thotë se :
Një asteroid do të afrohet tmerrësisht me Tokën këtë të Enjte (24 Shtator), kur të ëhizzes nga planeti ynë më afër se orbitat e hënës.
Asteroidi – I njohur si 2020 SË – nuk pritet të përplaset me Tokën, sipas Qendrës për Studime të Objekteve të Tokës së Afërt (CNEOS) në Laboratorin e Propulsionit Jet në Pasadena, California. Por do të afrohet, duke kaluar rreth 16,700 milje (27,000 kilometra) larg Tokës, sipas Projektit Virtual Telescope .
Për ta thënë këtë në steroidve, hëna qëndron në një mesatare prej 238,900 milje (384,000 km) nga ne, ose rreth 30 Tokë larg. Ky asteroid do të kalojë në një steroid prej rreth 2.1 Tokash. Kjo do të thotë që steroid 2020 SË do të kalojë edhe më afër sesa satelitët e TV dhe motit, të cilët orbitojnë rreth 22,300 milje (35,888 km) larg Tokës, sipas EarthSky .
2.
Shkencëtarët ende nuk e kanë përcaktuar madhësinë e saktë të asteroidit, por nuk është aq e madhe, me gjasë midis 14 metra dhe 32 metra e gjatë (4.4 dhe 9.9 metra) e gjatë, sipas CNEOS. Ky asteroid potencialisht me madhësi RV u zbulua vetëm javën e kaluar, më 18 shtator, nga Anketa e Mount Lemmon në Arizona dhe u njoftua ditën tjetër nga Minor Planet Center, një grup i financuar nga NASA që monitoron planetët e vegjël, kometat dhe satelitët natyrorë . (Nuk është e pazakontë të gjesh asteroide të panjohura; vetëm në shtator, Minor Planet Center ka njoftuar zbulimin e 244 objekteve afër Tokës.)
3.
Kalimi nga Toka në të vërtetë do të jetë një ngjarje që ndryshon jetën për asteroidin 2020 SË. Eshtë një asteroid kaq i vogël sa që graviteti i Tokës pritet të ndryshojë rrjedhën e shkëmbit hapësinor kur zmadhohet nga planeti ynë në 7:18 të mëngjesit EDT (11:18 UTC), sipas EarthSky.
Pas ruajtjes së afërt të asteroidit 2020 se me Tokën, ai nuk do të kryejë një vizitë tjetër në planetin tonë deri më 3 qershor 2029.
Thënë kjo, asteroidi me siguri po nxiton të na shohë këtë të enjte (shpresojmë të ketë një maskë fytyre), duke udhëtuar me një shpejtësi prej rreth 17,200 mph (27,720 km / h, ose 7,7 km / sekondë) në krahasim me Tokën.Asteroidi do të duket më i ndritshëm ndërsa i afrohet Tokës, por nuk do të jetë i dukshëm me sy të lirë. Nëse dëshironi një pamje të qartë të shkëmbit hapësinor, vizitoni Uebfaqen e Teleskopit Virtual , i cili po tregon një transmetim të drejtpërdrejtë duke filluar në orën 6 pasdite (22:00 UTC) të Mërkurën, 23 Shtator.
SOURCEbulevard news
Previous article2 orë takim me 4 mjekët në kryeministri/ Manastirliu: Do të ngrihen grupe pune për 4 kërkesat
Next articleTikTok: Koalicion global kundër përhapjes së përmbajtjeve të dëmshme