Home Bota “Askush nuk është mbi ligjin”, Scholz reagon për urdhër arrestin ndaj Putin

“Askush nuk është mbi ligjin”, Scholz reagon për urdhër arrestin ndaj Putin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) ka lëshuar një urdhër-arresti për presidentin rus Vladimir Putin.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka mirëpritur vendimin e ICC, duke thënë se diçka e tillë tregon se askush nuk është mbi ligjin.

“Gjykata Ndërkombëtare Penale është institucioni i duhur për të hetuar krimet e luftës.

Është fakt se askush nuk është mbi ligjin dhe kjo është ajo që po bëhet e qartë tani,” tha  Scholz në një konferencë të përbashkët shtypi në Tokio me kryeministrin japonez Fumio Kishida.

Previous articleBerisha jashtë zgjedhjeve, nuk regjistrohet në koalicionin me Metën
Next articleVendet ku duhet të udhëtoni këtë pranverë, bazuar në shenjën tuaj të horoskopit