Home Bota Arrestohet biznesmeni shqiptar në Itali! U kap me kokainë, e dashura rumune...

Arrestohet biznesmeni shqiptar në Itali! U kap me kokainë, e dashura rumune e ndihmonte me paratë

Arrestimi dhe dëbimi nga Italia për krimet e shpërndarjes së drogës dhe pastrimit të parave, përveç sekuestrimit të shumave të mëdha parash dhe droge, është ndërmarrë sot nga policia italiane.

Sipas mediave vendase, në pranga ka rënë dhe biznesmeni shqiptar në Itali, 35-vjeçari Anton Likmeta, i cili rezultonte me precendë të mëparshëm penal. Gjatë operacionit të zhvilluar nga policia e Venecias u sekuestruan 670 gramë kokainë, 15 gramë hashash dhe rreth 300 mijë euro.

Veprimtaria hetimore, nën drejtimin e Prokurorit të Republikës së Vicenzës, ka nisur pas një arrestimi droge të kryer në korrik 2021 nga karabinierët e kompanisë Bassano del Grappa. Pasi ndërhynë në mbështetje të ushtrisë bassaneze, karabinierët e grupit hetimor thelluan dhe sollën në një nivel më të gjerë aktivitetin hetimor të kryer deri atëherë për të identifikuar kanalin kryesor të furnizimit. Hetimet e kryera si me metoda klasike ashtu edhe me veprimtari teknike, kanë bërë të mundur izolimin dhe rrethimin e një kuadri provash graniti për llogari të Anton Likmetës, një shtetas shqiptar 35-vjeçar tashmë i rënduar nga precedentë të veçantë.

Nëpërmjet mbështetjes logjistike dhe ndihmës së partneres së tij, një shtetase rumune 37-vjeçare, Likmeta prej disa kohësh menaxhonte një trafik të lulëzuar kokaine që përfshinte të gjithë Triveneto-n me një vëllim biznesi që, sipas vlerësimeve, ishte në qindra mijëra euro. Gjatë hetimeve, oficerët përcaktuan edhe rrugën e ndjekur nga shumat e mëdha të parave, rezultat i veprimtarisë së trafikut të drogës. Këto u transportuan fillimisht nga partnerja e Likmetës, me para në dorë, në Rumani. Më pas, nëpërmjet njerëzve të besuar që përdornin llogari rrjedhëse të hapura në institucionet bankare rumune, për të penguar konkretisht identifikimin e origjinës së paligjshme të parave, kapitali u kthye në territorin kombëtar.

Vetëm pas kësaj manovre të artikuluar Likmeta, tashmë pronar i një sipërmarrjeje të vetme për tregtimin e makinave luksoze, me qendër në Romano d’Ezzelino, rishpërndau shuma të konsiderueshme parash “të pastra” në Itali për të financuar aktivitetet e tij sipërmarrëse. Në fazën e tij operacionale, aktiviteti i paligjshëm i tregtimit të kokainës dhe vetë-pastrimit të të ardhurave të paligjshme u ndalua për herë të fundit në prill 2022 kur karabinierët gjetën dhe ndaluan çiftin në bordin e një makine luksoze me lëvizje të madhe. Operacionet e kërkimit ndaj 35-vjeçarit, të shtrira edhe në shtëpinë e tij, bënë të mundur gjetjen dhe sekuestrimin e rreth 670 gramë kokainë, 15 gramë hashash dhe 43 200 euro cash.

Pas arrestimit të Likmetës në flagrant, ushtarët e njësisë hetimore të Viçenzës, në muajin qershor kanë kryer masën duke përgjuar dhe sekuestruar shumën shtesë prej 255.000 euro në llogarinë rrjedhëse në emër të gruas, e cila sapo kishte ardhur nga Rumania.