Home Sport Anulohet gara e Formula 1 në Itali, shkak vërshimet

Anulohet gara e Formula 1 në Itali, shkak vërshimet

Formula 1 Grand Prix në rajonin verior të Italisë, Emilia-Romagna, këtë fundjavë tani është anuluar.

Diskutimet të mërkurën midis autoriteteve lokale dhe organizatorëve të garës në Imola arritën në përfundimin se ngjarja nuk mund të vazhdonte.

Gjatë ditëve në vijim priten reshje të tjera shiu në rajon.

“Ka qenë ndoshta nata më e keqe në historinë e Romagna-s”, tha kryebashkiaku i Ravenës, Michele de Pascale për transmetuesin publik italian RAI.

Kryetari i bashkisë së Forlit aty pranë, Gian Luca Zattini, tha se qyteti i tij ishte “në gjunjë, i shkatërruar dhe me dhimbje”, raportoi agjencia e lajmeve AFP.

Kujtojmë që tetë persona janë vrarë dhe disa janë zhdukur pas shirave të dendur që shkaktuan përmbytje në rajonin verior të Italisë, Emilia-Romagna, thonë zyrtarët.

Rreth 10,000 njerëz janë evakuuar dhe disa u desh të shpëtoheshin nga çatitë me helikopter. Autoritetet thonë se 14 lumenj kanë thyer brigjet e tyre, duke përmbytur 23 qytete.

Previous articleJabllanoviq: Kam shumë miq shqiptar, çdo i dyti kontakt në telefonin tim është shqiptar
Next articleDo largohet Berisha? Spahiu paralajmëron betejë të frikshme në PD: Problemi është SHBA, jo dorëheqja e Alibeajt…!