Home Politike Afera “Virgin”/ Akuza e fortë e Bashës ndaj Berishës: Në kohën kur...

Afera “Virgin”/ Akuza e fortë e Bashës ndaj Berishës: Në kohën kur qeveriste PD, është bërë korrupsioni i madh me naftën

Deputeti i PD-së, Lulzim Basha ka zhvilluar ditën e sotme një takim me të rinj të Partisë Demokratike në qytetin e Beratit.

Basha komentoi dhe zgjehdjet e 14 majit, për të cilat tha se rezultati nuk ishte surprizë, teksa i cilësoi si “një farsë të shoqëruar me dajre e të shara”.

Basha tha se për 10 vite ka denoncuar aferat e naftës në Shqipëri, por shtoi se kjo gjë nuk ka rritur kredibilitetin e qytetarëve te PD-ja, pasi siç u shpreh “ne nuk kemi folur për korrupsionin tonë me naftën”, që ka pasuruar një grusht njerëzish.

Behet fjale per aferen e naftes “Virgin” ne kohen e qeverisjes se Berishes qe behej nga njerez te afert te tij, te cilen e ka denoncuar dhe i ndjeri Dritan Prifti ish ministri i LSI ne krye te ministrise se Ekonomise dhe Energjetikes.

Po vija nga rruga e Dumresë dhe kalova nga fushat naftëmbajtëse, aty ka puse shumë të vjetra të ndryshkura. U kujtova për premtimet që i janë bërë të gjithë qarkut të Beratit nga këta por edhe nga ne. Ka disa konstante, disa të vërteta që në nuk i kemi thënë.

Unë vij nga një përvojë e veçantë, përpara një viti e ca muaj unë kam dhënë dorëheqjen, dhe kur hedh një hap pas ke mundësi t’i shohësh gjërat pak më ftohtë. Sepse nganjëherë të merr vala përpara dhe harron të shohësh të rëndësishmen.

Ndërkohë që ngrinim gishtin dhe denonconim për 10 vite me radhë, me të drejtë aferat me naftën shqiptare, ne nuk flisnim për korrupsionin tonë me naftën. Para publike që duhet të vinin në Berat por nuk erdhën kurrë, u pasuruan një grusht njerëzish”, deklaroi Basha.

Previous articleKolegji i Kryetarëve: Të mos humbim kohë, s’ka asnjë reflektim nga pala e Berishës! PD të zgjedhë me urgjencë kryetarin brenda 15 Korrikut
Next articleSipas deklaratave tatimore, grekët mezi mbyllin vitin