Home Bota “A nuk është ngjitur atje për t’u ngrënë?”, studenti “ushqehet” me veprën...

“A nuk është ngjitur atje për t’u ngrënë?”, studenti “ushqehet” me veprën e famshme të artit

Një student arti i Koresë së Jugut konsumoi një banane që ishte pjesë e një instalacioni të artistit Maurizio Cattelan, duke thënë se ishte “i uritur” pasi kishte dalë pa ngrënë mëngjes.

Vepra e artit e quajtur “Komediani”, pjesë e ekspozitës së Cattelan “WE”, përbëhej nga një banane e pjekur e ngjitur me shirit, në një mur në Leeum Musuem of Art të Seulit.

Pasi ka ngrënë bananen, studenti Noh Huyn-soo ka ngjitur lëkurën në mur. Mediat lokale kanë raportuar se ndodhur në këto kushte, muzeu më vonë ka vendosur një banane të re në të njëjtin vend. Pavarësisht këtij gjesti, Muzeu i Artit Leeum thuhet se nuk do të kërkojë dëmshpërblim ndaj studentit.

Banania e ekspozuar thuhet se zëvendësohet çdo dy ose tre ditë.

Në videot e postuara në internet, dëgjohen thirrjet “më falni”, ndërsa studenti Noh heq bananen nga muri. Ai nuk përgjigjet dhe fillon të hajë pasi dhoma qetësohet.

Më pas ai ngjit lëkurën në mur dhe pozon për një moment përpara se të largohet. Noh më vonë tha për mediat lokale se ai e shihte punën e Cattelan si një rebelim kundër një autoriteti të caktuar. “Mund të ketë një rebelim tjetër kundër rebelimit”, tha studenti i Universitetit Kombëtar të Seulit për KBS.

“Dëmtimi i një vepre arti mund të shihet edhe si një vepër arti, mendova se do të ishte interesante… A nuk është ngjitur atje për t’u ngrënë?”.

Kur u tha për incidentin, Cattelan tha: “Nuk ka problem fare”.

Kjo nuk është hera e parë që bananet e përdorura për punën e Cattelan konsumohen nga një vizitor.

Në vitin 2019, artisti i performancës David Datuna tërhoqi bananen nga muri pasi vepra e artit u shit për 120.000 dollarë (91,000 £) në Art Basel në Miami.

Banania u zëvendësua me shpejtësi dhe nuk u ndërmor asnjë veprim tjetër.

Previous articleMomenti i frikshëm në Formula 1, piloti për pak sa nuk merr para dhjetëra fotoreporterë
Next article“Po i çojnë demokratët si cjapi te kasapi”, Veliaj: Skuadra jonë ju ka shërbyer të gjithëve njësoj, pa i ndarë në të majtë e të djathtë