Home Kuriozitete A duhet të flini në shpinë, anash apo në bark për një...

A duhet të flini në shpinë, anash apo në bark për një gjumë të mirë gjatë natës?!

Tashmë, të gjithë e dimë se gjumi cilësor që zgjat 7-8 orë është jashtëzakonisht thelbësor për mirëqenien tonë. Por, është gjithashtu e rëndësishme të dini se qëndrimi juaj i gjumit është po aq i rëndësishëm pasi përcakton gjithashtu se si do të ndiheni kur të zgjoheni. Si i tillë, a duhet të flini në shpinë, anash apo në bark jo vetëm për një gjumë të mirë natën, por edhe për një mëngjes me energji?

Duke folur për të njëjtën gjë, duke u fokusuar në zakonin e të fjeturit në bark, Dr Khanita Suvarnasuddhi, një akupunkturiste dhe kiropraktore në shtetin e Maryland, Shtetet e Bashkuara, shkroi disa këshilla në Instagramin e saj. Zbuloni se çfarë kishte për të thënë ajo për këtë pozicion të zakonshëm të gjumit, nëse është një praktikë e mirë për t’u ndjekur ose jo.

Në një video, ajo ka shpjeguar:

Shtrirja në bark bën presion të panevojshëm në shtyllën kurrizore, sepse natyrshëm zhyteni më thellë në bust. Gjithashtu, nuk mund të flini siç duhet me fytyrën poshtë nëse nuk keni një tavolinë masazhi për të ndihmuar në mbajtjen neutrale të shtyllës kurrizore. Si i tillë, përfundoni duke e përdredhur qafën gjatë gjithë natës. Kjo shkakton shumë përdredhje (përdredhje të trupit) në shtyllën kurrizore që mund të çojë në shumë dhimbje në qafë në të ardhmen.

Sipas Dr Joydeep Ghosh, mjek i brendshëm, konsulent, Spitali Fortis, Kalkuta, kur flini në stomak, pesha maksimale është në qendër të trupit. Dr Ghosh tha për portalin “Indian Express”:

Kjo e bën të vështirë mbajtjen e një roli të paanshëm shtyllë kur jeni duke fjetur. Stresi në shtyllën kurrizore do të rrisë tendosjen në sisteme të ndryshme të trupit tuaj. Pozicioni e vendos kokën dhe shtyllën kurrizore jashtë shtrirjes ndërsa përdredh qafën. Ju nuk do të jeni të vetëdijshëm për dëmin pas një episodi të gjumit në bark, megjithatë, me kalimin e viteve, problemet e qafës mund të zhvillohen.

Megjithatë, nëse ende keni nevojë të flini në bark, Dr Khanita sugjeron përdorimin e një dysheku të fortë dhe vendosjen e një jastëku nën legen.

Previous article“Ndryshim total i motit”/ Meterologia tregon se kur do përmbysen temperaturat
Next articlePaguhen 800.000 euro në muaj! Njihuni me binjakët që po ruajnë Kristiano Ronaldon, kanë qenë në Afganistan dhe lëvizin si hija e portugezit