Home LifeStyle Ndërron jetë në moshën 73-vjeçare Thierry Mugler, stilisti ikonë francez i modës

Ndërron jetë në moshën 73-vjeçare Thierry Mugler, stilisti ikonë francez i modës

Stilisti francez i modës Thierry Mugler, krijimet e mrekullueshme të të cilit transformuan modën, ka vdekur në moshën 73-vjeçare. Marka e stilistit konfirmoi lajmin përmes një postimi në Instagram, duke e përshkruar themeluesin e saj si “një vizionar, imagjinata e të cilit si një stilist, parfumier dhe krijues imazhi i fuqizoi njerëzit në mbarë botën të jenë më të guximshëm dhe të ëndërrojnë më shumë çdo ditë”.

I lindur në Strasburg, Francë, në vitin 1948, Mugler punoi si dizajner i pavarur në Paris përpara se të lansonte markën e tij në vitin 1974. Në vitet 1980 ai ishte vendosur si një figurë kryesore në modën ndërkombëtare, me dizajnet e tij strukturore me shpatulla të gjera që mishëronin  dhe duke ndihmuar në formën e stilt ekstravagant të dekadës. Pasi u zhvendos në botën e rrallë të modës së lartë, shfaqjet e pistave dhe koleksionet sezonale të Mugler u bënë edhe më teatrale.Duke ri- imagjinuar modën si një spektakël (shpesh me ndihmën e supermodeleve më të njohura të epokës, duke përfshirë Kate Moss dhe Naomi Campbell), estetika e tij ishte po aq e frymëzuar nga glamuri i viteve 1940, duke bashkuar shpesh ndërtimin klasik me silueta të ekzagjeruara, madje edhe surreale. Nga kostumet metalike të robotëve (një prej të cilave u vesh nga Lady Gaga në videoklipin e saj muzikor për “Paparazzi” në 2009) deri te dizajnet me temë nënujore të frymëzuara nga peshqit dhe sirenat, puna e tij ruante gjithmonë një ndjenjë elegance mes dramës.

Fustani i famshëm i zi i gjatë që ai projektoi për personazhin e Demi Moore në filmin e vitit 1993 “Propozimi i pahijshëm” vërtetoi, nëse duheshin prova, se ai nuk kishte nevojë për forma dhe ngjyra të theksuara për të krijuar diçka ikonike. Mugler gjithashtu lansoi ​​​​aromën e tij jashtëzakonisht të njohur “Angel” në 1992, duke ndihmuar në krijimin e një lidhjeje të krijuar tashmë midis modës luksoze dhe aromës. Por pavarësisht suksesit të parfumit, krijimet e gatshme të Mugler-it ishin bërë më pak të zbatueshme komercialisht në fillim të viteve 2000 dhe stilisti u largua nga industria e modës për të ndjekur projekte të tjera krijuese.

Sipas mediave të huaja, shumë të famshëm kanë shpreh ngushëllime për humbjen e tij përfshirë, Dua Lipa, Beyonce, Kim Kardashian, Bella Hadid.