Home Bota Zyrtari i CIA-së dënohet për zbulim të sekreteve

Zyrtari i CIA-së dënohet për zbulim të sekreteve

ciaNjë ish zyrtar i Agjencisë Qëndrore amerikane të Intelegjencës (CIA) është dënuar me 2.5 vjet burg për nxjerrjen e emrit të një agjenti të fshehtë në një gazetë.

John Kiriakou 48 vjeçarë, është dënuar të premtën dhe ky është rasti i parë pas 27 viteve që në SHBA dërgohet dikush në burg për zbulimin e emrit të fshehtë të një agjenti të CIA-së.

Kiriakou u deklarua fajtor në tetor të vitit të kaluar pasi që ishte marrur vesh me prokurorët që ti shmangen edhe një gjyqi tjetër.

Hetuesit kanë thënë se ai e kishe zbuluar para gazetarit emrin e një agjenti të fshthetë.
Kiriakou ka qenë i dënuar nga kritikët për kompromentim të sigurisë së agjentëve sekret.

Previous articleRihanna, transparencë totale
Next articleSHBA, marshim kundër abortit