Home Kosova Zyrtari gjerman takohet me Kurtin / Perëndimi kundër qeverisë së Prishtinës për...

Zyrtari gjerman takohet me Kurtin / Perëndimi kundër qeverisë së Prishtinës për veprimet në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar përsëri kete te djele me emisarin e Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Takimi mes tyre u mbajt në ndërtesën e Qeverisë, rreth orës 10:00.Një ditë më pare zyrtari gjerman deklaroi se bisedoi me Kurtin rreth zhvillimeve të fundit në vend, dhe tensioneve në veri.Sipas Sarrazit, veprimet e institucioneve kosovare ishin të gabuara.

“Marrëveshja e arritur në Ohër me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, përfaqësuesit të jashtëm Borrell dhe emisarit Lajcak është mundësi e mirë për gjithë rajonin, e sidomos Kosovën dhe Serbinë për paqe dhe qetësi. Mesazhi im është që ne nuk do të lejojmë që marrëveshja e Ohrit që ofron mundësi, të hidhen poshtë për shkak të një budallallëku”

Ndërsa kryeminstri Albin Kurti kerkoi respektimin e rezulateve të zgjedhjeve ne 4 komunat me shumice serbe.

Diskutuan për procesin paszgjedhor në 4 komunat në veri. Theksova rëndësinë e respektimit të rezultateve demokratike të zgjedhjeve dhe mos mohimit të të drejtës së kryetarëve të zgjedhur të bashkive për të punuar dhe shërbyer nga zyrat e tyre.

Previous article“Edhe oktapodët shohin makthe”, shkencëtarët zbulojnë sjellje të çuditshme te gjallesa ujore
Next articleShtëpia e Bardhë dhe republikanët arrijnë marrëveshje për tavanin e borxhit