Home Politike Zjarret në vend, Ministria e Mbrojtjes: U shuan 163 vatra, mbeten ende...

Zjarret në vend, Ministria e Mbrojtjes: U shuan 163 vatra, mbeten ende 10 aktive

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi nga Baza Operative e Pashalimanit ka folur mbi situatën e zjarreve që kanë përfshirë vendin tonë.

Bëhet e ditur se është bërë e mundur shuarja e 163 vatrave, ndërsa mbeten aktive edhe 10 të tjera.

Në të gjithë territorin deri tani janë shuar 163 zjarre, për të cilat janë angazhuar 1289 Forca të Armatosura me 146 mjete të FA, 143 mjete zjarrfikëse, 1052 forca zjarrfikëse dhe 441 forca të tjera nga emergjencat civile.

SITUATA E ZJARREVE GJATE DITËS SË SOTME:

Vlorë, Gadishulli i Karaburunit – Situata e zjarrit nuk paraqet rrezik për Parkun Kombëtar të Llogorasë.

Vatra po mbahet nën kontroll.

Kukës – Në majën e Runës gjithashtu flakët po mbahen nën kontroll nga ajri dhe toka. Flakët janë në drejtim të fshatit Shemri, por pa rrezik pasi është në distancë të largët.

Mirditë – Dy vatra zjarri ndodhen përkatësisht në fshatin Thirrë dhe Munellë. Situata aktualisht është nën kontroll dhe nuk paraqet rrezik.

Vermosh – Në Malësinë e Madhe zjarri po mbahet nën kontroll dhe nuk paraqet rrezikshmëri.

Tropojë – Është bërë i mundur izolimi i flakëve në Betosh dhe Shëngjergj.

Shkodër – Një tjetër vatër në Theth është izoluar dhe po monitorohet. Nuk paraqet rrezik.

Zjarri në fshatin Cukal është drejt shuarjes përfundimtare.

Lugina e Valbonës – Zjarri në Margegaj është në zonë shkëmbore dhe nuk paraqet rrezikshmëri.

SOURCEBulevard News
Previous articleNjë analizë e shkurtër financiare e largimit të fenomenit Messi nga Barcelona
Next articleTë arrestuar në Spanjë për 788 kg kokainë, SPAK sekuestron mbi 5 mln euro pasuritë e 2 trafikantëve: Pastruan paratë e drogës