Home Kosova Zgjidhet kryeparlamentari i ri i Kuvendit, kush është emri i njohur

Zgjidhet kryeparlamentari i ri i Kuvendit, kush është emri i njohur

Glauk Konjufca është votuar në krye të Kuvendit të Kosovës. Lëvizja Vetëvendosje bashkë me Listën “GUXO” të Vjosa Osmanit e kanë propozuar Konjufcën kryeparlamentar për legjislaturën e re.

Propozimin e tij e ka bërë deputeti Adnan Rrustemi, derisa 69 deputetë kanë votuar pro, 33 kundër dhe asnjë asbtenim.

Konjufca ishte në krye të organit më të lartë ligjvënës pas zgjedhjeve të 6 tetor 2019, kur LVV doli partia e parë në garën e ngushtë me LDK-në.

Pozita e Konjufcës ishte bërë tepër e rëndësishme për zhbllokimin e negociatave LVV-LDK, me këta të fundit që e kërkonin me çdo kusht këtë pozitë.

Pas marrëveshjes së koalicionit me LDK-në, Konjufca u tërhoq nga pozita e kryeparlamentarit, për t’ia lënë vendin Vjosa Osmanit.

Previous articleLufta me koronavirusin! Greqia jep lajmin e keq për shqiptarët
Next articleVIDEO/ “Investimet 3D, shumë larg realitetit”, Xhaferaj nxjerr pamjet: Shkozeti duket si zonë lufte