Home Politike Zgjedhjet e 14 majit/ Alibeaj sulmon Berishën: Po trafikon demokratët në siglën...

Zgjedhjet e 14 majit/ Alibeaj sulmon Berishën: Po trafikon demokratët në siglën laramane të Metës

Kryetari i komanduar i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka zhvilluar sot një  takim me demokratët në Shkodër, ku u prezantua lista për Këshillin Bashkiak, pasi PD zyrtare nuk ka kandidatë për kryebashkiakë në këtë Bashki.

Ai sulmoi ish-kryeministrin Sali Berisha, duke thënë se është strehuar te partia e Ilir Metës, i cili në 2013 ia kaloi pushtetin Edi Ramës.

Ai u shpreh se Berisha nuk pranoi zgjidhjen që ata i ofruan për të dalë me një kandidat në këto zgjdhje, por siç thotë Alibeaj “mori kazmën për t’i rënë PD-së”.

Alibeaj: Ilir Meta që sot ka në krahun e vet të djathtë, Sali Berishën, ish kryetarin historik të demokratëve. Dhe kjo është shfaqja më e përçudnuar e asaj se çka në 30 vite ka ndodhur. Është kjo pjesa në fakt, pjesa e trekëndëshit që në kurriz të shqiptarëve ka vetëm përfituar dhe sot është duke kërkuar t’I përdor për hallet e tyre personale. E ndaj kësaj situate, të krijuar jo prej nesh, jo prej jush, e kësaj situatë që bie mbi kurrizin tonë, ne vetëm duhet të reagojmë. Sepse liria dhe demokracia nuk kanë vend në një aleancë anti-amerikane, anti-britanike, anti-evropiane, anti-demokratike dhe anti-perëndimore.

Asnjëherë miqtë e mi nuk do të duhet të harrojmë se ishte Ilir Meta, Ilir Meta atje ku është strehuar sot Sali Berisha. Ai I cili në vitin 2013 e kaloi pushtetin me duart e tij dhe me dashje nga demokratët dhe e çoi tek Edi Rama.  Duke trafikuar sforcot, duke trafikuar kontributin, historikun, duke dhënë kosto vetëm demokratëve dhe duke ngritur në këtë piedestal në këtë mbretërim në kundërshtim me ligjin dhe me aspiratat e shqiptarëve, Edi Ramës. Atë po bën edhe sot, është e njëjta gjë. Nuk kanë kaluar shumë vite që ajo që po nodh nuk është gjë tjetër veçse një trafikim. Një trafikim demokratësh nën siglën laramane të Ilir Metës.

Atë që nuk e pranoi të dilte në këto zgjedhje me kandidat unik, siç ne ua ofruam, siç ne propozuam, të dalë nga primaret e tij, vetëm e vetëm që demokratët të kishin shanset për të fituat të paktën gjysmën e bashkive në vend. Ky ishte synimi ynë, kjo ishte qasja jonë. Edhe pse nuk ishim shumë dakord, por përkundër së keqes së madhe që quhet Edi Rama, e keqja që ka kapur çdo shqiptar, ishim të gatshëm dhe bëmë çfarëdolloj sakrifice dhe shtrimë dorën ndaj të gjithë demokratëve, duke lënë mënjanë të gjithë atë se çfarë bëmë në këtë një vit e gjysmë kemi kaluar mes veti, thjesht dhe vetëm për të dalë mbi interesat tona të vogla, mbi hallet personale dhe për t’i shërbyer qytetarëve të Shqipërisë.

Por jo, Sali Berisha bëri një zgjedhje midis mundësisë reale për t’u siguruar demokratëve pushtetin së paku në gjysmën e bashkive të vendit dhe synimit per ta zhbërë në këto zgjedhje PD që ta kishte monopolin e opozitës, zgjidhi këtë te dytën. Në vend që ti shërbente qytetarëve shqiptar, e benë 2 herë president, 2 herë kryeministër e kanë futur në historine politike të post 90. Zgjodhi këtë të dytën, mori kazmën për ti rënë PD, demokratëve vetëm e vetëm për hallin e vet personal.

Ai kërkon që të zhdukë PD dhe atë qe do të mbetet prej saj. Ta marrë e ta bashkojë me foltoristët që i shkojnë pas, të gënjyër qofshin këta apo te lidhur me interesa korruptive me Sali Berishën. Për ta përdorur ate si nje bunker antiamerikan ne shqipëri, për tu thënë të nesërmen partnerëve tane amerikanë dhe britanik te Shqipërisë se e djathta shqiptare është e gjitha në rresht pas tij. Ky ështe synimi që ai ka. Se nuk ia ndjen fare për vendimet qe ata marrin per te. E pra shikoni se cfarë po ndodh në fushatë. Edi Rama thotë vetëm përpara, kurrë mbrapa.

Previous article“Mercenari portugez”, mediat e Portugalisë shkruajnë për Ruben Saraivan që vrau Ardian Nikulajn
Next articleNdodh 1 në 6 milionë: Fëmija lind me dy penisë dhe pa anus