Home Bota Zelenskyy thirrje perëndimit: Mos lejoni turistët rusë të vijnë te ju

Zelenskyy thirrje perëndimit: Mos lejoni turistët rusë të vijnë te ju

Vendet perëndimore duhet të mbyllin kufijtë e tyre për të gjithë rusët, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy për gazetën Washington Post.

Sipas tij, “sanksionet më të rëndësishme janë mbyllja e kufijve, sepse rusët po ia marrin tokën dikujt tjetër”. Ai tha se rusët duhet “të jetojnë në botën e tyre derisa të ndryshojnë filozofinë e tyre”. Sipas tij, kjo duhet të përfshijë edhe ata rusë që u larguan nga vendi duke protestuar kundër veprimeve të qeverisë.

Sipas tij, e gjithë popullsia ruse duhet të mbahet përgjegjëse. Zelensky gjithashtu kritikoi sanksionet aktuale si të dobëta dhe joefektive.

“Popullsia zgjodhi këtë qeveri dhe ata nuk po e luftojnë atë, nuk po debatojnë me të, nuk po i bërtasin,” vuri në dukje ai.

Më 24 shkurt, presidenti rus Vladimir Putin tha në një fjalim televiziv se në përgjigje të një kërkese të krerëve të republikave të Donbasit ai kishte marrë një vendim për të kryer një operacion ushtarak special për të mbrojtur njerëzit “që kanë vuajtur nga abuzimi. dhe gjenocid nga regjimi i Kievit për tetë vjet.” Pas kësaj, SHBA dhe aleatët e saj njoftuan futjen e sanksioneve gjithëpërfshirëse kundër Rusisë dhe shtuan dërgesat e armëve në Kiev.