Home Bota Zbulohet plani i Putinit për dëbimin me forcë të 2 milionë ukrainasve,...

Zbulohet plani i Putinit për dëbimin me forcë të 2 milionë ukrainasve, strategjia e frikshme që synon të ndjekë

Media britanike DailyMail ka publikuar ditën e sotme detaje nga disa dokumente të nivelit të lartë të Kremlinit.

Sipas tyre, Rusia planifikoi dëbimin me forcë të deri në dy milionë ukrainas përpara se të fillonte luftën pushtuese në Ukrainë.

Gazeta zbuloi se si u krijuan 1310 qendra tranziti për të trajtuar ukrainasit e kapur në një lëvizje që është krahasuar me dëbimet masive të ditëve më të errëta të Bashkimit Sovjetik.

Si pjesë e kësaj politike rrëqethëse, rreth 1.2 milionë ukrainas janë dërguar tashmë në Rusi, disa kanë kaluar më shumë se 5000 milje në fshatra të largëta në Siberi, afër kufirit të Koresë së Veriut apo edhe në një ishull rus në Paqësor afër Japonisë.

Objektet e tranzitit dhe evakuimet e detyruara në pjesë të largëta të Rusisë janë të lidhura me një sistem të pamëshirshëm të të ashtuquajturave ‘kampe filtrimi’ të ngritura në terrenin e pushtuar ukrainas për të kapur ata që konsiderohen armiq të shtetit të tyre dhe për të futur të tjerët në vend.

Zyrtarët ukrainas kanë zbuluar se mijëra burra të grumbulluar nga trupat e Vladimir Putin po përdoren gjithashtu si punë e detyruar. Ata urdhërohen të kontrollojnë ndërtesat e shkatërruara të Ukrainës për municione të pashpërthyera dhe të heqin qafe dëshmitë e masakrës masive.