Home Humor Xhaxhi militanti vazhdon poemën e parë për Doklead Ademin

Xhaxhi militanti vazhdon poemën e parë për Doklead Ademin

ademiDoklead dhe Olldashi
Ky binom nuk eshte rastesi
Emrat e baballarëve ndryshojnë
Po të dy kanë punuar në ushtri

Klejdi më i vogël si moshë
Bythëthatë dhe spurdhjak
U lidh shpejt me qorr Olldashin
Që të dy për të marrë hak

O olldash o qorr i vogël
Të njoha mirë nga mosha, jo shtëpia
E sa kam vuajtuar të jemi bashkë
Shtambëdhjetë vjec na rekrutoi policia

Mos qesh pash zotin o Kol
Ti s’tregon po s’bëhet qameti
E mban mend që u the në fillim
O shyqyr që gjeta një evgjit Përmeti

Andaj erdha i virgjër nga atje
E u bona cun durrsak
Ty të dëgjova për herë të parë
Edhe K…, po dhe bytha merr hak

Ty të pata idhull
Se dhe ti ishe përmetar
Shpesh kërkuan bythë
Po dhe provuan K….

E Olldash o bir oficeri
Mos kujto se të kam harru
Lanet ët bëri ty baba atëherë
Si parti t’kemi dashuru

Në emër të zotit
Për ata që të mohuan si kristian
U betova para partisë demokratike
Dola dhe drejtor, po dhe shejtan

Pranë PD-së u solla
Se NIPT kishe komitetin ekzekutiv
Kurrë nuk u skuqe nga turpi
Nga qejfi skuqet dhe një p….

A sa shumë ngjajmë të dy
Baballarët i patëm oficerë
Se qenë ata komunistë
Ne na bënë demokratë me nder

Në vitet 90 me maturantë
Te “Naimi” u tregove pak shkërdhatë
Partitë the janë ca pak kurva
Se ndaj ne nuk njohim as babatë

Isha i vogël unë atëherë
Babën komunist e dajën në komitet
Po ne e themeluam PD-në e Durrësit
Se ndryshe s’ do na donte ky qytet

Ti i nise ca brockulla atëherë
Që kur ishe në rini
Hë ike edhe njëherë nga PD-ja
Po atëherë s’kishte LSI…

Poema e xhaxhi militantit vijon numrin e ardhshëm