Home Bota Washington u këshillua që ta shpallte veten sundimtar të ShBA-së por refuzoi

Washington u këshillua që ta shpallte veten sundimtar të ShBA-së por refuzoi

Gjenerali George Washington para 239 viteve ishte komandanti i Ushtrisë Kontinentale dhe më 4 dhjetor të vitit 1783, u takua me oficerët e tij të lartë në një tavernë të Nju Jork-ut për t’u lënë lamtumirën.

Historianët thonë se disa nga oficerët e këshilluan që ta shpallte veten sundimtar të Shteteve të Bashkuara. Ata e siguruan se do të kishte edhe mbështetjen e ushtarëve.

Washingtoni e hodhi poshtë idenë si të gabuar. Dhe shtoi se nuk dëshironte asgjë tjetër veçse të kthehej në plantacionet e tij në Mount Vernon në Virgjinia.

Previous articleArgjentinasit të çmendur, 90 mijë fansa të mbledhur para një ekrani gjigant
Next articleSerbët mbeten me “gisht në gojë”, FIFA i trondit me vendimin e final për Granit Xhakën